14.05.2016 14:44


Tisíce Čechů snídaly za férové pracovní podmínky

Autor: Martin Čech | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kávy, čaje nebo banány mohou čeští zákazníci sehnat v každém obchodě. Tyto potraviny produkují zejména zemědělci z rozvojových zemí. Často však nedostanou za práci zaplaceno tak, aby mohli plnohodnotně přežít do další sezóny. Každý rok tak druhou květnovou sobotu desítky tisíc lidí po celém světě snídají fair trade potraviny. Ty pocházejí od zemědělců, kteří dostali adekvátní mzdu a férové pracovní podmínky. 

Brno – Férovými snídaněmi dnes lidé nejen v České republice oslavili Světový den pro fair trade, tedy pro férový obchod. Událost v Česku zaštituje nevládní nezisková organizace NaZemi, která se zabývá vzděláváním v globálních a rozvojových tématech. Akcí se účastníci snaží podpořit spravedlivější obchodování i odpovědnou a udržitelnou spotřebu. V Brně příznivci snídali lokální a fair trade potraviny v Centru Syřiště, v Zábrdovicích na Hvězdové a v Jundrově u centra Večerka. 

V Centru Syřiště Brňané podpořili myšlenku fair trade. Foto: Martin ČechNěkteří brněnští účastníci nejprve plánovali ve středu Brna posnídat v Björnsonově sadu. Kvůli nepříznivému počasí se ale přesunuli do Centra Syřiště, což je místo pro dobrovolníky a jejich akce. Tam se mohli napít fairtradové kávy a čaje nebo ochutnat zákusky z férového kakaa a lokálních surovin. Zbytek snídaně si přinesli z domova. „Přišel jsem posnídat, abych podpořil dobrou věc. Mám s sebou palačinky z lokální žitné mouky v bio kvalitě a muffiny z Fairtrade kakaa, vlašských ořechů a domácích vajec,“ pochlubil se Jan Jurečka. Na místě se také návštěvníci dozvěděli o procesu výroby fairtradových produktů. Nechyběla tam i tematická křížovka a program pro malé děti.

Světový den pro fair trade slaví nadšenci celosvětově od roku 2002. Česko se přidalo o dva roky později. Minulý rok už na 137 místech snídalo více než pět tisíc lidí. „Letos snídá po celé republice 161 měst. Podporou férových věcí bojujeme za spravedlivou mzdu a pracovní podmínky zaměstnanců z rozvojových zemí. Zboží přitom nevykupujeme přes velké korporace, ale přímo od družstev a výrobců,“ sdělila dobrovolnice z organizace NaZemi Nomuun Batchuluun. Díky fair trade mají pěstitelé kávy, kakaa, čaje, banánů nebo květin z Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost dostat za práci adekvátně zaplaceno. Ve většině případů totiž obchodníci vykupují jejich vypěstované potraviny za cenu, ze které nemohou zemědělci plnohodnotně žít. Po celém světě už půl druhého milionu zaměstnanců a pěstitelů pracuje férově ve více než dvanácti stovkách družstev a organizací. Část fair trade výrobků může zákazník poznat podle ochranné modrozelené známky na obalu. Ta zaručuje certifikaci produktu podle standardů organizace Fairtrade International. Existují ale i jiné certifikace. V supermarketech se férové výrobky příliš nevyskytují, často jsou však ve zdravých výživách. Cenový rozdíl je v desítkách procent podle výrobku.

Klíčová slova: fair trade, NaZemi, férová snídaně

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.