01.03.2017 13:44


Tradice určují naši identitu, říká organizátor masopustu Ladislav Urbančík

Autor: Radek Krajči | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ladislav Urbančík pořádá již osmým rokem Fašank Brno. Den před popeleční středou na náměstí Svobody vystupují nejrůznější folklorní spolky a návštěvníci mohou ochutnat tradiční jídlo a pití z Jihomoravského kraje. ,,V příštích letech bychom rádi přivedli více mladých lidí,“ přeje si starosta Slováckého souboru Šafrán a zároveň hlavní organizátor.

Organizátor Fašanku Ladislav Urbančík před zahájením akce

Organizátor akce Ladislav Urbančík ještě před zahájením slavnosti. Foto: Radek Krajči


Je velký zájem o oslavy masopustu na jižní Moravě?

V kraji je celkově zájem o lidovou kulturu obrovský. Lidé se chtějí identifikovat se svým místem narození a bydlištěm. Zvyky se přenášejí na mladé lidi a jejich podpora se tak zvětšuje rok od roku. To je asi hlavní důvod, proč se snažíme fašank v Brně zviditelnit.

Proč je důležité zachovávat masopust?

Tradice musíme zachovávat všechny, nejen masopust, protože na základě tradic může národ existovat jako takový. Určují naši identitu a nechci abychom dopadli jako Američané, kteří si tradice vytvářejí uměle. Podle mě je každá tradice přenesená na další pokolení důležitá.

Proto pořádáte slavnost v úterý?

Úterý je před popeleční středou a k fašanku tento den patří. Jsme ale pod tlakem některých lidí a spolků, kteří by uvítali oslavy v sobotu. Víkendy jsou pouze pro komerční záležitosti. Pak to není tradice v pravém slova smyslu.

Není pro mnoho lidí slovo fašank neobvyklé?

Je pravda, že název fašank není v Čechách moc známý, narozdíl od jižní Moravy. Jinde jsou to například ostatky, zbytky, nebo právě nejznámější název masopust. Stále je to však ten samý svátek navazující na končící zimu a začátek jara.

Jak tento svátek propagujete?

Akci propagujeme především přes rozhlas a místní deníky. Letos se akce koná pod Brněnským folklorním rokem, což přitáhlo více lidí zajímajících se o folklor. V příštích letech bychom rádi přivedli mnohem více mladých lidí, například studentů z místních univerzit.

Jak jste spokojen s účastí na slavnosti v Brně?

Zájem je čím dál větší, až jsem sám překvapen. Před osmi lety se na náměstí Svobody přišli lidé podívat spíše namátkou. V dalších letech už chodili cíleně a přidávají se další lidé. Jako na každé venkovní akci pak záleží na počasí.

Neznamená ale více lidí i více práce pro organizátory?

O tolik více starostí zase nemáme, příprava funguje prakticky stejně. Je to především o dobročinnosti všech, co kolem akce něco dělají. Většinou celý fašank organizujeme ve třech lidech. Další lidé pak zabezpečují techniku, prodej svařáku a tradičního cukroví. Děláme to ale s nadšením, stejně jako soubory.

Jaké soubory letos vystoupily?

Letos zde vystoupilo šest souborů z brněnských folklorních spolků a většina z nich se oslav účastní pravidelně. Samozřejmě záleží na jejich volném čase. V minulých letech se nám ale povedlo přivést i spolky z jiných obcí, a tak se počet skupin pohybuje od pěti do osmi.

Tradiční masopust je význačný svým průvodem. Jak probíhá právě na brněnském Fašanku?

Prakticky nejde o průvod jak ho známe, ale o cestu na vybraná místa v blízkosti centra Brna. Tam jdou právě členové některých souborů s lidmi, co přišli v maskách, a chtějí si užít oslavy společně s ostatními.

 

Fotoreportáž z brněnského Fašanku naleznete zde.

Klíčová slova: Fašank, Urbančík, Šafrán, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.