12.05.2016 20:36


Tramvaje před knihovnou ani před galerií zatím nezastaví

Autor: Adam Fogl | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cestovat městskou dopravou do Moravské zemské knihovny nebo Moravské galerie v současnosti obnáší nejen jízdu tramvají nebo trolejbusem, cestující po vystoupení čeká ještě pěší chůze. V nejbližší době se ale situace nezmění. Projednávání záměru výstavby zastávky u knihovny brněnští radní odložili, a také zastávka u galerie je stále ve stádiu úvah.

Kolem Moravské galerie tramvaje pouze projíždějí. Foto: Adam Fogl.

Brno   Kolem budovy Moravské zemské knihovny v Brně projíždějí tramvaje i trolejbusy každých pár minut. Přímo u knihovny ale nezastavují. Brňané proto musí vystupovat na zastávkách Klusáčkova nebo Nerudova a zbylých dvě stě padesát metrů dojít pěšky. O zastávku, která by vzdálenost do knihovny zkrátila, je přitom zájem. Radní městské části Brno-střed její výstavbu schválili už v únoru.

Jenže posvětit celou stavbu musí ještě brněnští radní, a ti projednávání bodu na konci dubna odložili. "Neznamená to ale, že od tohoto záměru město ustupuje, bod byl odložen jen z formálních důvodů," upozornila mluvčí magistrátu Zuzana Taušová. Kdy se radní k projednání investičního záměru dostanou však zatím jasné není. "Zastávku budeme řešit na některém z dalších zasedání, v následujících týdnech," uvedla mluvčí.

Na zastávce v Kounicově ulici by přitom nemuseli nastupovat jen klienti knihovny. "Mohli by ji využívat také zaměstnanci a studenti naší školy," řekl mluvčí nedaleké Univerzity obrany Vladimír Šidla.

Někteří ale upozorňují i na negativa nové zastavky. "Optimální by bylo zřídit před knihovnou zastávku pouze pro trolejbusy, vyžadovalo by to jen minimální úpravy," vysvětlil šéfredaktor portálu o brněnské hromadné dopravě BMHD.cz Adam Zemek. Dostupnost knihovny by podle něj trolejbusy zajistily dostatečně.
"Pokud by u knihovny zastavovaly i tramvaje, uvažoval bych o zrušení zastavky Nerudova, aby se zamezilo zpomalování tramvají na páteřní lince 12," dodal.

Linky 12 se týká i další zvažováná zastávka, v centru na ulici Husova. Podle informací Brněnského deníku by mohla nést název Muzejní míle. Tramvaje totiž mezi Šilingrovým náměstím a Českou ulicí urazí vzdálenost asi osmi set metrů bez zastavení.

Nová zastávka u Moravské galerie by zkrátila cesty nejen do galerie, ale i do Uměleckoprůmyslového muzea a do samotného brněnského centra. Na rozdíl od zastávky u knihovny se ale o tomto místu k zastavování pouze uvažuje. "V současné době se prověřují souvislosti," uvedl v on-line rozhovoru pro Stisk starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Rozmístění zastávek nemá žádná pevná pravidla. "Při plánování nových zastávek je potřeba velmi pečlivě zvažovat i případná negativa. S každou zastávkou totiž klesá průměrná cestovní rychlost, což může některé cestující od využití veřejné dopravy odradit," uzavřel Zemek.

Tramvaje provozuje Dopravní podnik města Brna a ve městě jezdí už roku 1869. V současné době kolejová síť měří přes sedmdesát kilometrů.

Klíčová slova: tramvaje, zastávka, knihovna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.