22.05.2017 12:49


Třicet pater schodů. Běžci pokořili nejvyšší budovu Česka

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třetí ročník závodu na nejvyšší budovu v Česku, brněnský AZ Tower, má svého vítěze. Třicet pater a šest set třicet jedna schodů nejrychleji zdolal profesionální běžec Tomáš Čelko. Do třicátého patra doběhl za dvě minuty a jednatřicet sekund.

Běžci pokořili nejvyšší budovu Česka. (Autor: Lenka Látalová)

Brno – Vyběhnout po vlastních až na vrchol brněnského AZ Tower. O to se včera od desíti dopoledne snažilo přes dvě stě padesát běžců. Závodu, jehož součástí byl pohled z nejvyšší budovy Česka na jihomoravskou metropoli, se mohl zúčastnit kdokoliv z veřejnosti. Na startu se objevili i specialisté na zdolávání vysokých budov. „Pořádáme různé běžecké akce, nevidím důvod, proč bychom neměli i tuto. Ve světě je tato disciplína známá,“ řekl organizátor Aleš Čtvrtníček.

Třicet mužů a deset žen s nejlepším výsledkem si budovu vyběhli i podruhé. Zopakovat si třicet pater mohli taktéž tři nejlepší soutěžící své věkové kategorie. Poté moderátor ve dvě hodiny odpoledne vyhlásil vítěze. Celkovým šampionem se stal Tomáš Čelko, který doběhl za dvě minuty a jednatřicet sekund. Za ženy zvítězila Petra Veselá se třemi minutami a dvanácti sekundami.

„Trénoval jsem jako každý vrcholový sportovec, takže každý den. Mezi soutěžícími byla vysoká konkurence, proto jsem rád, že jsem vyhrál. Byl jsem teď zraněný, měl jsem cystu pod achillovkou, a nemohl jsem se věnovat tréninku naplno,“ poznamenal vítěz Tomáš Čelko. Běh na AZ Tower není jeho jediným úspěchem, jako třetí vyběhl jak na Eiffelovu věž v Paříži, tak Empire State Building v New Yorku.

Kandidáty na vítěze byli obhájci zlaté medaile z loňska Martin Tomica a Lenka Švábíková. Oba však skončili až druzí. „Loňský ročník závodu patřil mezi mé nejhezčí zážitky. Ráda bych běžela pod tři minuty, jen si nejsem jistá, jestli se mi to povede letos. Aktuálně mám totiž za sebou start ve Španělsku a ve čtvrtek mě čeká ještě jeden schodový závod v Paříži a možná také v sobotu ve Wroclawi,” podělila se o své plány před závodem Švábíková. Nakonec byl její čas tři minuty a sedmnáct sekund.

Závodu se zúčastnil i tým profesionálních hasičů. Přestože měli na sobě hasičský oblek, doběhli do cíle za necelých pět minut. „Vyběhnout AZ Tower byl můj nápad. Fyzická zdatnost je součástí naší odborné přípravy, ale přímo se závodem po schodech zkušenosti nemáme. Doběhli jsme v pořádku, takže jsme spokojeni,“ řekl velitel čety Michal Osvald.

Na konci závodu se soutěžící svezli dolů výtahem. Za účast získali medaili. První tři v každé kategorii obou závodů obdrželi pohár a drobné ceny od sponzorů. První tři ženy a muži navíc dostali i peněžní obnos v hodnotě patnáct set, tisíc a pět set korun.  

Klíčová slova: AZ Tower, běh, závod, towerrunning

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.