30.04.2017 10:55


TU Brno Racing představil nový monopost Dragon 7. Největší novinkou je karbonový monokok

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vysokoškolský tým TU Brno Racing představil svůj monopost pro novou sezónu Dragon 7. Stalo se tak v pátek v aule Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Součástí večera byla také charitativní dražba na podporu Dětského domova Dagmar.

Na slavnostním odhalení byl přítomen celý tým. Foto: Igor ŠefrBrno – Konstrukční tým TU Brno Racing představil v pátek v aule Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně nový monopost pro nadcházející sezónu. Dragon 7 navazuje na svých šest předchůdců. Nový vůz by měl přispět k lepším výsledkům v nadcházející sezóně soutěže Formula Student. „Náš největší cíl do další sezóny je spolehlivost. Protože když už dojedeme, jsme na prvních třech místech,“ řekl vedoucí týmu Radek Baxant.

Nový vůz váží sto osmdesát kilogramů a výkon motoru je jednašedesát kilowatt. Největší proměnou prošla kostra vozu. „Trubkový ocelový rám jsme v minulých šesti letech vyladili do nejmenších detailů a věděli jsme, že s jeho pomocí už vůz více neodlehčíme. Proto jsme se rozhodli přejít na karbonový monokok,“ vysvětlil Baxant. Vůz TU Brno Racing má dlouhodobě úspěch v disciplíně akcelerace, od nového monopostu si tým slibuje lepší výsledky zejména ve vytrvalostním závodě.

TU Brno Racing se v další sezóně zúčastní celkem jednoho přípravného a tří soutěžních závodů. V Maďarsku, v severočeském Mostě a v Německu. Soutěže Formula Student se celkově účastní přes pět stovek týmů z celého světa. Česká republika má pět zástupců. Velké podpory se brněnskému celku dostává od sponzorů a VUT. „Fakulta dává k dispozici plně vybavenou dílnu, kde mohou jeho členové na voze pracovat,“ prozradila PR manažerka Radka Šťávová.

Součástí slavnostního odhalení vozu byla také charitativní dražba pro dětský domov Dagmar. Studentům se podařilo vybrat celkem čtyřicet tisíc korun. Dražitelé nejvíce ocenily píst z loňského vozu Dragon 6, který byl vydražen za patnáct tisíc korun. „Za tyto peníze dětem koupíme 3D trenažér a pokusíme se tak vychovávat mladé závodníky,“ sdělil ředitel dětského domova Dagmar Daniel Kusý.

TU Brno Racing se účastní výukového projektu Formula Student od roku 2010. Členy týmu mohou být pouze studenti VUT. V současné době má čtyřicet členů. Jednotlivých závodů se většinou účastní asi polovina z nich. „Vše děláme ve volném čase, protože nás to baví. Nedostáváme žádné kredity ani peníze,“ vyjádřil se člen týmu Josef Jelínek. Závody mají specifickou strukturu. Nejedná se o klasický závod. Celek může získat až tisíc bodů a je hodnocen například i za marketingový plán či nákladovou studii. Monopost absolvuje test akcelerace, jízdu na dráze vytyčené z kuželek nebo vytrvalostní závod, kde se zohledňuje i spotřeba vozu.

Klíčová slova: VUT, Brno, Dragon, závody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.