28.11.2016 20:56


Ukrajinec obviněný z loupeže půjde do vězení za pěstování konopí

Autor: Tereza Hanusová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně dnes zprostil viny ukrajinský pár Andriye Patskana a jeho partnerku Taťjanu Lopojdovou, kteří byli obžalováni z milionové loupeže na Jihlavsku. Případ soud řešil opakovaně, protože olomoucký vrchní soud původní rozsudek zrušil. Patskan ale půjde na šest let do vězení za pěstování a výrobu drog. 

Budova Krajského soudu v Brně.

Brno – Za ozbrojené přepadení a loupež  čtyř a půl milionu korun byli od roku 2014 stíhaní Taťjana Lopojdova a Andreiy Patskan. Pokud by soudce uznal jejich vinu, hrozilo by Patskanovi jedenáct let a jeho partnerce šest let vězení. Patskan byl navíc obviněn z pěstování a výroby drog, protože při zatýkání v roce 2014 u něj doma policisté našli dvě pěstírny konopí. V tomto případě jej soud poslal do vězení na šest let, přestože mu původně hrozily čtyři roky.

V noci 15. srpna 2014 přepadli dva ozbrojení lupiči u Stříteže auto bezpečnostní agentury, která převážela peníze. „Byli vyzbrojeni dlouhými střelnými zbraněmi a donutili posádku, aby jim vydala čtyři kovové kazety s penězi,“ uvedl státní zástupce Jiří Morava.

Maskovaní a ozbrojení zloději si odnesli čtyři a půl milionu korun, peníze se dodnes nenašly. Podle obžaloby Lopojdovou a Patskana usvědčily pachové stopy, které se našly na místě činu a v prázdné schránce od peněz pohozené na severu Vysočiny. Obhájkyně páru Helena Martiňáková ale u prvního soudu zpochybnila spolehlivost této metody. „Hned na začátku vyšetřování jsme předložili jasné důkazy, že klienti byli v době činu na dovolené, proto nemohli být na místě činu,“ uvedla pro hradecký Deník.

Oba obžalovaní vinu popírali. „Byli jsme na dovolené v Rusku, mám spoustu dokladů a fotografií z naší cesty,“ uvedl Patskan u soudu. Nebyli ale schopni odpovědět, co bylo cílem jejich cesty, proto se policisté domnívali, že mají pouze dobře připravené falešné alibi.

Avšak na místě se nenašel žádný přímý důkaz, DNA nebo záznamy kamer, které by cizince usvědčily z loupeže. „Nelze tvrdit, že v době spáchání loupeže v Rusku nebyli. Důkazy jsou nedostatečné,“ řekl soudce Martin Vrbík. Později vyšlo najevo, že policisté kromě nesprávné identifikace pachových stop chybovali také v dalších krocích, například v rozpoznání hlasového záznamu.

Klíčová slova: loupež, Jihlavsko, Krajský soud

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.