15.11.2016 01:43


V arboretu jsem nebyl, tvrdí muž obžalovaný z vraždy studentky

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vinu v pondělí u brněnského krajského soudu popřel třiadvacetiletý Radúz Šafránek. Obžalovaný je z vraždy čtyřiadvacetileté studentky, ke které došlo v arboretu Mendelovy univerzity v Brně. Za vraždu a krádež mu hrozí až výjimečný trest.

Autor: Patrik Kříž

Brno - Obžalovaný Šafránek odmítl u soudu vypovídat ze zdravotních důvodů. Vyjadřoval se pouze k jednotlivým důkazům. Podle výpovědi z přípravného řízení byl v den vraždy doma, na tůře a v aquaparku. „Ten čin jsem nespáchal, v arboretu jsem nebyl,“ řekl Šafránek.

Podle výpovědí z přípravného řízení, které dopoledne četl soudce Petr Jirsa, měla zavražděná s Šafránkem domluvenou odpolední schůzku v arboretu Mendelovy univerzity v Brně. „Schůzku jsem kvůli špatnému počasí považoval za zrušenou, už dříve jsme se takto domluvili,“ popřel tuto informaci Šafránek. Státní zástupkyně Eva Žďárská uvedla, že obžalovaný si na schůzku s sebou vzal bodně-řeznou zbraň, kterou pak dívce zasadil mnohé rány nejen do obličeje, ale i do rukou, břicha a nohou. Ta se sice útoku bránila, ale podle žalobkyně rány pronikly lebkou a zasáhly mozek. 

Soudce četl i výpovědi kamarádů Šafránka, kteří jej na fotografiích z lávky v arboretu poznali. Na řadu se dostala i výpověď lidí, kteří mrtvou v arboretu nalezli. Z výpovědi však vyplynulo, že v době mezi nálezem těla dívky a zavoláním pomoci někdo mrtvou přesunul pod keř a zamaskoval ji větví. Předseda senátu četl také výpověď matky obžalovaného: „Nedokážu si představit, že by Radúz spáchal to, z čeho je obviněný.“

Dva zahraniční studenti, kteří arboretem před dobou vraždy procházeli, vypovídali u soudu odpoledne. Podle jejich výpovědí na místě viděli muže a ženu. Když jej ale měli na policii ze čtyř lidí rozpoznat, nebyli si jednoznačně jistí. Předvolán byl i bratr zemřelé David. Jeho sestra byla podle něj nekonfliktní a nikdy neměla s nikým problémy. Šafránek ji však podle něj obtěžoval SMS zprávami a hovory. „Obžalovaný netrpí žádnou duševní chorobou. Z psychiatrického hlediska trpí narcistickou poruchou osobnosti,“ vypověděla psychiatrička Petra Sejbalová. Narcisové jsou podle Sejbalové přesvědčení o své privilegovanosti, jedinečnosti a mají silnou potřebu získávat obdiv a pochvalu svého okolí.

Sejbalová dále uvedla, že pokud obžalovaný čin spáchal, byl plně schopný posoudit jeho nebezpečnost. Psycholožka Marcela Langová Šindelářová soudu řekla, že narcistická porucha osobnosti však obecně nemůže být příčinou agrese, která by mohla vést k zabití. Během osobnostních testů však rozpoznala „křečovitou kontrolu emocí“ a jistý náboj potlačované agrese. Výsledky těchto posudků obhajoba odmítá s tím, že Šafránek byl v době vyšetření pod vlivem léků, které mohly způsobit zkreslení výsledků. Obě znalkyně však s tímto tvrzením nesouhlasí. Zároveň soudu sdělily, že obžalovaný si během testů na vedlejší účinky léků nestěžoval a při testech pracoval soustředěně a snažil se například při IQ testu o co nejlepší výsledek. „Léky mohly mít efekt pouze na výkonostní test, který by tak mohl být o trochu lepší nebo horší,“ upřesnila Šindelářová.

Za krádež a vraždu, která se stala 8. března tohoto roku, hrozí Šafránkovi patnáct až dvacet let ve vězení, případně i vyjímečný trest. Obžaloba požaduje jeden a půl milionu korun pro rodiče dívky, její bratr pak ještě o osm set tisíc korun více.  Soud bude pokračovat v úterý 15. listopadu.

Klíčová slova: vražda, Brno, soud, arboretum, Mendelova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.