15.04.2017 18:03


V areálu plaveckého stadionu Lužánky vzniknou nová sportoviště a aquapark

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Brně se již po několik let potýkají s nevyhovujícími podmínkami pro pořádání vrcholových plaveckých závodů. Brzy se však plavci dočkají nápravy, protože rekonstrukce Městského plaveckého stadionu Lužánky dostává jasné obrysy. Stavaři v areálu vybudují bazén pro rozplavbu, tělocvičnu a nová parkovací místa. Široká veřejnost se může těšit na wellness centrum či aquapark. 

Na organizaci turnaje ve vodním póle jsou prozatím podmínky na stadionu dostačující Foto: Adam LukůvkaBrno - Nedostatek zastřešené vodní plochy v Brně a špatné podmínky pro organizaci plaveckých závodů chtějí radní vyřešit rekonstrukcí plaveckého stadionu Lužánky. Ten již několik let nesplňuje podmínky pro pořádání vrcholových plaveckých soutěží. Do tří let chce vedení města v areálu vybudovat pětadvacetimetrový bazén, venkovní sportoviště, aquapark a wellness centrum.

Brno je od roku 2010 jediným vlastníkem stadionu. „Můžeme začít s rekonstrukcí bez toho, abychom zhodnocovali majetek někomu jinému,“ řekl brněnský radní Jaroslav Suchý. Za přestavbu město zaplatí přes 380 milionů korun. S opravami stavitelé začnou letos a na poslední části výstavby budou pracovat na konci roku 2019.

Jedním z hlavních důvodů k rekonstrukci jsou nevyhovující podmínky pro závody. Loňskou Velkou cenu Brna organizátoři pořádali na Lesné, kde to pro pořádání soutěží také není ideální. Nespokojenost s plaveckými areály v Brně vyjádřil před tímto závodem i předseda brněnského plaveckého klubu Kometa Zdeněk Tobiáš. „Současná situace nás trápí. Nejlepší plavci raději volí jiné závody, protože v Brně nemůžou předvést ideální výkon. Prestiž přebírá Plzeň, kde je bazén s deseti drahami. I proto doufáme, že bude ten lužánecký opraven co nejdříve,“ řekl Tobiáš.

Profesionální plavci potřebují v areálu prostor pro rozplavání, ve kterém by se mohli před závodem rozcvičit. V první polovině letošního roku vedení města obstará dělící stěnu, která padesátimetrový bazén zmenší pro závody na kratší vzdálenost, a zároveň jeho část vyhradí pro rozplavbu. To je pouze dočasné řešení před výstavbou nového pětadvacetimetrového bazénu. Na něm stavitelé začnou pracovat od druhé poloviny roku 2018.

V roce 2017 město zaplatí za rekonstrukci stadionu přes třicet milionů korun. Stavaři postupně opraví skleněnou obvodovou stěnu, relaxační plovárnu, postaví wellness a malou tělocvičnu. Relaxační centrum lidem nabídne dvě sauny a parní kabinu. Radní na začátku dubna vybrali novou výsledkovou tabuli za necelé dva miliony. „Bude nachystána už pro závody olympiády dětí a mládeže.  Chceme připravit kvalitní sportoviště s moderním technickým zázemím, a také proto vyměníme starou nefunkční tabuli za novou, uvedl náměstek primátora Petr Hladík.

Poslední fáze rekonstrukce v roce 2019 se bude týkat aquaparku a venkovních prostor. Aquapark je nejdražší položkou v plánech. Město za něj zaplatí přes čtvrt miliardy korun. Součástí však bude i úprava okolního areálu, který chtějí architekti upravit tak, aby odpovídal moderním standardům. Pro návštěvníky chystají hřiště pro plážový volejbal a fotbal, stolní tenis či mini-golf. Uvažují také o prostoru pro letní kino. Pro lepší dostupnost jsou v plánu i nová parkovací místa.

Plavecký stadion Lužánky v Brně funguje od roku 1979. Na tribuny se vejde až dvanáct set diváků. Je to jediný padesátimetrový bazén ve městě. Plavcům nabízí osm drah. Bazén je až pět metrů hluboký a stojí u něj skokanská věž. V nynějším areálu mohou lidé využít také relaxační bazén, posilovnu a sál na cvičení.

Klíčová slova: Městský plavecký stadion Lužánky, plavání, Brněnský aquapark

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.