24.03.2017 12:46


V Brně přibudou technické školky

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Technické vyučování zavede nově jedenáct brněnských školek. Děti se v nich mohou naučit stavět modely lodí, železnic a mostů. To má u předškoláků rozvíjet technické myšlení, představivost a manuální zručnost už v raném věku.

Brno – Příspěvek na vybavení získá od brněnského magistrátu jedenáct školek. Zastupitelé města v březnu schválili dotaci půl milionu korun na technickou výuku předškoláků. „Každá mateřská škola obdrží čtyřicet tisíc. Peníze jsou především určeny na vybavení pracovních koutků pro technické činnosti s nářadím a potřebnými pomůckami. Slouží také k nákupu materiálu pro činnost dětí a na společné sdílení zkušeností mezi školami,“ uvedla Marie Klusoňová z Odboru školství, mládeže a tělovýchovy města Brna.

Učitelé a učitelky některých brněnských školek absolvovali úvodní školení, kde se seznámili se základy strojírenství a stavitelství. Učili se také správně stříhat, brousit, vrtat, šroubovat a řezat, aby pak mohli dětem vše podrobně vysvětlit. Učitelé na hodině předškolákům nejprve ukáží, jak začít s výrobou modelu, například mostu. Poté si děti zkusí navrhnout a vyrobit svůj vlastní model. Na závěr otestují, jestli je výrobek funkční a vysvětlí ostatním, co vyrobily. 

Děti, které navštěvují technické mateřské školy, by měly poznat rozdíl mezi vepřovicí a klasickou cihlou a nemělo by jim dělat problém vzít do ruky akumulační šroubovák, dotáhnout povolený šroubek nebo vlastnoručně postavit kus zdi. Zároveň tyto školky umožňují učitelům objevit technické nadání dětí. 

„V Česku máme nedostatek technicky vzdělaných lidí, proto se snažíme v dětech probudit zájem k technice, chemii a celkově k přírodním vědám. Nesměřujeme děti do učení ani na vysokou školu, pouze chceme, aby rodiče zjistili, jestli má jejich dítě technické vlohy. Jaké zaměření mu pak vyberou, to je jejich věc,“ řekl autor myšlenky technických školek Miloš Filip. Podle něj děti techniku vnímají a vstřebávají doma i ve svém okolí. „Dnes není výjimka, když děti dokážou ovládat počítače mnohdy lépe než někteří dospělí,“ dodal.

Jako první zavedla technickou výuku před sedmi lety školka Pramínek v Bystrci. „Výuka je dobrovolná. Ale když pouze některé děti odešly na zábavu s technikou, ostatní děti to cítily jako křivdu, že se nemohou zúčastnit. Příště už byli na hodině všichni žáci,“ sdělil školitel Ladislav Mihalovič.

Zaměstnanci školky modelování zařadí buď do výuky, nebo do odpoledního kroužku. „Technické školky mají určitě smysl. Rodiče jsme seznámili s myšlenkou technické výuky na schůzce rodičů. Tuto aktivitu vítají. Zatím jsme však ve fázi školení pedagogů a na další hodnocení je brzy," řekla ředitelka školky Klášterského Hana Vilámová.

Klíčová slova: technická mateřská škola, Brno, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.