08.04.2017 19:53


V Brně se vydražil obraz českého malíře za více než půl milionu

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za více než trojnásobek původní ceny zakoupil dnes jeden z dražitelů malbu českého výtvarníka a zakladatele uměleckého sdružení Skupina 42 Kamila Lhotáka. Aukční souboj o dílo z první poloviny 20. století proměnil vyvolávací částku sto devadesát tisíc korun v konečných šest set tisíc. Dražba se uskutečnila v brněnské aukční síni Zezula.

Obraz Závody balonů je dílem českého výtvarníka Kamila Lhotáka. Zdroj: Aukční dům Zezula.

Brno – V ceně přes půl milionu korun se dnes v aukčním domě Zezula vydražil obraz milovníka předválečné avantgardy Kamila Lhotáka. Dražitel si odnesl dílo ze čtyřicátých let minulého století Závody balonů. Počáteční částka ale zdaleka nebyla tak vysoká. Obraz oceněný na necelých dvě stě tisíc odklepl po dlouhém souboji licitátor dražby za výsledných šest set tisíc korun.

Cena malby začínala na sto devadesáti tisících a dražilo se v přítomnosti i absenčně. Příhozy se navyšovaly po částce deset tisíc korun, od pěti set tisíc pak dražitelé mohli postupovat po padesáti tisících. Zájemce na telefonu se nakonec obrazu vzdal a dílo tak připadlo dražiteli v sále vily na Hlinkách. Závody balonů Kamila Lhotáka však nebyly jediným draze vydraženým obrazem. Z původních pětačtyřiceti tisíc na sto třicet vzrostla také cena Sedící dívky v kroji od moravského autora Joži Uprka a na více než dvojnásobek své hodnoty se vyšplhala malba taktéž českého malíře Otakara Kubína – Vzpomínky na Simiane. Naopak díla holandských tvůrců ze 17. století, která patřila k nejdražším položkám sobotní akce, a jejichž vyvolávací cena začínala na čtvrt milionu, zájem nevzbudila.  Vedle obrazů se dnes dražily také tisky, grafika, užité umění, drahé sklo, keramika, šperky či historické zbraně.

Prodejnost na aukcích je dle jednatele aukčního domu Antonína Zezuly vysoká: „Pokud mě paměť nešálí, nejhorší výsledek aukce znamenal prodaných jednapadesát procent všech předmětů, nejlepší naopak osmdesát procent.“ Vybrané položky, které se na aukci neprodají, bývají zařazeny do poaukčního prodeje. Předměty tak mohou lidé zakoupit i mimo aukci. „Někteří zákazníci dávají přednost privátnímu prodeji před veřejnou dražbou, takže tato možnost tu je,“ řekl Zezula.

Aukce se mohou dražitelé zúčastnit jak fyzicky přímo v sále, tak i absenčně po telefonu, pomocí předem zaslaných dražebních limitů či přes online bidding, kdy zájemci mohou prostřednictvím on-line konzole sledovat a podílet se na aukci v reálném čase.

Všechny starožitnosti i umělecké předměty je možné si prohlédnout v objednaném katalogu či po dobu výstavy v aukčním domě. V den dražby již předměty vystaveny nejsou. Katalog využívá také Helena Vávrová s manželem, kteří se aukcí účastní pravidelně: „Jsme z Prahy, kde výstavy před aukcemi navštěvujeme. V Brně nám musí posloužit katalog. Manžel si vždy vytipuje dva až tři obrazy, které se mu líbí, a které by chtěl mít doma, dále s nimi neobchoduje.“

Nejdráže vydražený obraz Závody balonů je poznamenaný Lhotákovou láskou k moderní technice. „Okouzlení technikou a nostalgie časů minulých jsou pro Lhotákovy práce typické a horkovzdušný balon jako jeden ze symbolů moderní technické doby je jejich poměrně častým motivem. Ve 40. letech vzniká mimo jiné také několik drobnějších maleb, kterým je společný nízký plochý horizont pod oblačným nebem, nad nímž v dáli stoupá množství barevných montgolfiér,“ uvedla umělecká znalkyně Kateřina Svobodová.

Klíčová slova: aukce, dražba, Aukční dům Zezula, malba, Kamil Lhoták, starožitnosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.