05.03.2017 20:39


V Brně vznikne archiv audiovizuálního umění Vašulka Kitchen Brno

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnském Domě umění vznikne centrum Vašulka Kitchen Brno uchovávající audiovizuální tvorbu manželů Vašulkových. Brněnský rodák Bohuslav Woody Vašulka je jedním ze zakladatelů elektronického umění a videoartu, které vzniká spojením digitální technologie a výtvarného postupu. Je absolventem pražské FAMU a držitel čestného doktorátu Vysokého technického učení v Brně.

dům umění Brno

Brno – Brněnští radní schválili vybudování centra Vašulka Kitchen Brno. Jako video knihovna a digitální archiv díla manželů Vašulkových poslouží prostory brněnského Domu umění. Členové Vašulka Kitchen oslovili vedení Brna s žádostí o spolupráci při vybudování centra v umělcově rodném městě. První vlaštovkou spolupráce byla výstava Mystery of Memory na Špilberku v září 2016, která se kromě typických umělcových videoprojekcí a instalací zaměřila i na jeho méně známé práce.

Modelem pro brněnské centrum bude původní The Kitchen, kterou Vašulka založil s manželkou v New Yorské čtvrti Soho počátkem sedmdesátých let. „Vybudování Studijního a prezentačního centra Vašulka Kitchen Brno v Domě umění má i své logické opodstatnění, jímž je dlouhodobá tradice v prezentaci experimentálních avantgardních výstav,“ řekl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Podle něj by se nově pojatý prostor funkcionalistického domu na Malinovského náměstí měl stát zázemím pro současnou intermediální uměleckou scénu v Brně. Projekt bude podporovat také Masarykova Univerzita a Vysoké učení technické. „Kromě toho, že se Brno přihlásí k jednomu ze svých rodáků, kteří uspěli ve světě, by Kitchen měla být místem, které vytvoří podmínky pro rozvíjení odkazu Vašulkových v podobě nových experimentálních mediálních děl reagujících na aktuální technologický vývoj,“ uvedla teoretička interaktivních médií Jana Horáková. 

Bohuslav Woody Vašulka se narodil v roce 1937 v Brně. Je absolventem brněnské střední průmyslové školy a pražské FAMU. V roce 2004 obdržel čestný doktorát VUT za celoživotní dílo a v roce 2015 Cenu města Brna. Je jedním z nejvýznamnějších světových zakladatelů elektronického umění. Se svou ženou Islanďankou Steinou, která studovala v Praze, emigroval do USA. V roce 1971 spolu v New Yorku založili studio The Kitchen, elektronické divadlo v centru Mercer Arts. Woody i Steina v Brně již v minulosti několikrát vystavovali. V Domě umění měla Steina přehlídku svých video instalací v roce 1996. V současné době Woody pracuje v Karlsruhe. 

Klíčová slova: Vašulka Kitchen, Dům umění, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.