19.05.2017 18:19


V centru Brna si lidé nechali zkontrolovat mateřská znaménka

Autor: Jan Navrátil | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bezplatného vyšetření mateřských znamének mohli zájemci ve středu a ve čtvrtek využít na náměstí Svobody v Brně. Celosvětovou akci s názvem SkinChecker tam pořádali zástupci Chytré lékárny ve spolupráci se společností zabývající se kožní kosmetikou. Prohlídka tak navázala na další podobné projekty, které bezplatným vyšetřením šířily osvětu kožních prohlídek v jarních měsících.

Za dva dny se u stánku vystřídalo několik stovek lidí. Foto: Jan Navrátil

Brno -  Jednou z nejčastějších podob rakoviny je onemocnění kůže. Na brněnském náměstí Svobody se ve středu a čtvrtek zúčastnilo několik stovek lidí bezplatného vyšetření kůže a mateřských znamének. Zjistili tak, jestli je nemoc ohrožuje.

Dvě dermatoložky provedly rychlé vyšetření kůže každému, kdo vystál frontu před stanem lékárny a kožní kosmetiky La Roche-Posay. „Člověk přijde už s vytipovaným znaménkem, nebo si nechá vyšetřit celé tělo. Zájem byl velký a za dva dny jsme vyšetřili přibližně dvanáct set lidí,“ komentovala manažerka Chytré lékárny Jitka Netolická.

Kromě Brňanů se nechali vyšetřit i turisté a lidé z blízkého okolí. „Měla jsem tu dnes pracovní schůzku, ale narazila jsem na stánek a nechala se vyšetřit. Myslím, že prevence je důležitá ve všech oblastech zdraví,“ řekla pracovnice oděvního průmyslu Ivana Tvdoňová.

Pořadatelé na místě dali také lidem vědět, čeho si mají na pokožce všímat. Nepravidelná barva a změna tvaru znamínek jsou hlavními příznaky, které vyžadují zvýšenou pozornost. Každý, koho dermatoložky vyšetřily, získal základní povědomí o problémech se znaménky. Sám se tak stal skincheckerem, tedy kontrolorem kůže, který může osvětu šíři dále.

Někteří lidé přišli náhodou, jiní dorazili na základě předchozí zkušenosti. „O události jsem se dozvěděla na internetu. Přišla jsem, abych si nechala zkontrolovat svá znaménka. S jedním jsem už byla na operaci,“ prozradila studentka Tereza, která si nepřála uvést příjmení.

Několika lidem našly dermatoložky na kůži melanom, což je zhoubný nádor na kůži. Organizátoři je odkázali na specializované zdravotní zařízení. Na další podobné prohlídky by podle pořadatelů měl přijít každý, kdo se i minimálně vystavuje slunci. Ultrafialové záření je totiž všudypřítomné a mnohdy jako ochrana nestačí ani slunečník nebo oblečení.

Klíčová slova: prevence, rakovina, kůže, melanom, Brno, SkinChecker

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.