01.11.2016 14:38


V Praze ne, ale v Brně ano. Jiří Brady si převzal ocenění na hradě.

Autor: Nikola Poláčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pamětní list a minci si v pondělí z rukou primátora Brna Petra Vokřála převzal Jiří Brady. Zároveň jej vyznamenali i brněnští sokolové. Slavnostnímu předání na hradě Špilberk byli kromě představitelů města přítomni i rektoři brněnských univerzit nebo zástupci Židovské obce Brno. Vyznamenání Brady obdržel za celoživotní osvětovou práci ohledně zvěrstev nacismu a za pomoc těm, kteří holokaust přežili.

Autor: Nikola Poláčková

Brno – Dokonce i lidé, kteří o něm nikdy předtím neslyšeli, dnes díky kauze s vyznamenáním prezidentem znají jeho jméno. Ačkoliv na Pražském hradě Jiří Brady vyznamenání nedostal, na tom brněnském ano. V pondělí dopoledne si na Špilberku převzal z rukou primátora Petra Vokřála pamětní list a minci města Brna. „Chtěli jsme vyjádřit úctu tomu, co pan Brady dělal ne v posledních dnech, ale v posledních letech a možná i desetiletích,“ řekl k předávání Vokřál.

Brady přiletěl do Čech z Kanady, kde žije. Původně měl být při příležitosti 28. října vyznamenán prezidentem republiky. To se však nestalo – údajně kvůli setkání Bradyho příbuzného a současného ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlámou. Hrad nařčení popřel. Přestože od prezidenta vyznamenání nezískal, odveze si jich Brady domů hned několik – kromě Brna jej ocenila třeba Sněmovna nebo Univerzita Palackého. „Musím říct, že takové přijetí jsem nikdy neměl a už asi ani nebudu mít,“ okomentoval to dojatě Brady. Ocenění získal mnoho, ale z rodné České republiky mu až doteď chybělo. Přestože žije dlouhodobě v Kanadě, je na svou rodnou vlast hrdý a rád se tam vrací. „Byl jsem před dvěma lety ve Washingtonu, když odhalovali Havlovu sochu. To jsem byl opravdu pyšný na to, jak se lidé dívají na Českou republiku,“ řekl Brady.

V Brně Bradyho ocenilo nejen město, ale i sokolové, kteří mu předali pamětní medaili. „Medaile za zásluhy je naše nejvyšší ocenění. Panu Bradymu bychom ji chtěli předat za celoživotní boj proti totalitním režimům a obětavou práci pro naši zemi,“ řekl místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel. Samotnou medaili Bradymu předala gymnastka Věra Růžičková, která v roce 1948 získala v Londýně zlatou olympijskou medaili a v pátek obdržela od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy. „V mládí jsem býval sokolem. Že něco takového dostanu, jsem opravdu nečekal,“ svěřil se Brady.

Jiří Brady se narodil v roce 1928 do židovské rodiny. Když mu bylo čtrnáct let, byl deportován do koncentračního tábora. Prošel si Terezínem a Osvětimí, odkud se mu povedlo v lednu 1945 uprchnout během tzv. pochodu smrti. Později se dozvěděl, že jeho rodiče i sestra v koncentračních táborech zahynuli. Roku 1951 se odstěhoval do Kanady, kde žije dodnes. Celý život se věnoval osvětě ohledně holokaustu a boji za lidská práva.

 

Klíčová slova: Jiří Brady, Brno, ocenění, holokaust

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.