01.05.2017 12:33


V uherskohradišťském Muzeu totality se návštěvníci v celách seznámí s příběhy vězňů

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návrh na znovuotevření věznice v Uherském Hradišti, ve které věznili komunisté své odpůrce v době totality, podpořili tamní zastupitelé. V těchto prostorech chtějí vybudovat Muzeum totality. Na dvou stálých expozicích se podílí řada odborníků a zaměstnanců ze Slováckého a Moravského zemského muzea. Zřizovatelé muzea musí připravit studii a věznici zrekonstruovat. Datum otevření zatím neurčili.

V Muzeu totality se návštěvníci v každé cele seznámí s příběhem vězně. Ilustrační foto. Foto: Miroslav Hanus

Uherské Hradiště Vznik muzea totality v prostorách bývalé věznice v Uherském Hradišti schválili zastupitelé města. Tento návrh musí dále potvrdit Ministerstvo kultury ČR, Zlínský kraj a okresní soud v Uherském Hradišti. Muzeum by měly tvořit dvě stálé expozice, na jejichž přípravě se budou podílet pracovníci Slováckého muzea z Uherského Hradiště a Moravského zemského muzea z Brna. Než bude areál zpřístupněn veřejnosti, musí stavitelé věznici zrekonstruovat. O založení muzea se několik let snažili členové spolku Memoria.

Ve věznici mučili a týrali  komunisté nepohodlné občany v době totality. Na dvou tisíci metrech čtverečných a ve třech patrech, chtějí iniciátoři vybudovat muzeum . Autoři první expozice by chtěli návštěvníkům přiblížit věznici, její historii a příběhy vězňů i dozorců. „V každé cele se návštěvník seznámí s jedním příběhem,“ popsal výstavu historik Slováckého muzea Pavel Portl.

Druhou expozici věnují autoři komunistické propagandě. Návštěvníkům chtějí t představit dvě základní témata, kterými bude boj proti nepřátelům a budování socialistického ráje. „Na jedné straně se budeme věnovat Spojeným státům americkýma studené válce, církvi a dalším komunistickým nepřátelům, na straně druhé prvomájovým oslavám, spartakiádám a budovatelskému nadšení,“ dodal Portl.

Zaměstnanci muzea by měli mít k dispozici i renovovanou kapli, kde by se díky její dobré akustice mohly pořádat kulturní akce či krátkodobé výstavy související s totalitou. Zřizovatelé muzea chtějí na vězeňském dvoře, kde se popravovalo, zbudovat pietní místo. Dvůr bude ale nejprve k dispozici archeologům k výzkumu.

Než bude muzeum zpřístupněno návštěvníkům, musí autoři vypracovat studii a stavitelé objekt zrekostruují. Podle odhadů může rekonstrukce dosahovat ceny mezi třemi sty  miliony až miliardou korun, odborníci přesnou částku zatím nezveřejnili. I přesto starosta města Stanislav Blaha doufá, že muzeum otevřou co nejdříve. „Představitelé státu věznici po desetiletí doslova ignorovali. Doufám, že vše brzy vyřešíme. Bylo by velmi smutné, kdyby se otevření expozice ve věznici nedočkali pamětníci,“ řekl Blaha.

Budova věznice dříve patřila zaměstnancům ministerstva spravedlnosti a spravovali ji zaměstnanci krajského soudu v Uherském Hradišti. Až na konci roku 2016 převedli budovu do péče zástupců státu. „Zaměstnanci soudu vždy podporovali snahy o zřízení muzea. Nadále ale trváme na tom, aby prostory sloužily i pro potřeby soudu,“ řekl tiskový mluvčí tamního soudu Michal Tománek. Podle něj je jednou z variant i přemístění soudu do zrekonstruované věznice, kterou by využívali společně se zaměstnanci Muzea totality a případně i dalších institucí.

Menší výstavu autorů ze Slováckého muzea a spolku Memoria věnující se věznici mohou zhlédnout návštěvníci od 27. dubna v uherskohradišťské Redutě. Autoři se v ní věnují příběhům jednotlivých politických vězňů a historii věznice.

Klíčová slova: muzeum, totalita, komunismus, vězení, Uherské Hradiště

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.