01.03.2017 20:14


Vedení Lidlu zvyšuje nástupní mzdu o čtvrtinu a zavádí zkrácené úvazky

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

K navýšení platů se představenstvo společnosti rozhodlo kvůli náročné práci zaměstnanců. Dalším důvodem je konkurenční boj firem o dostatečný počet kvalitního personálu. Řetězec zvyšuje nástupní mzdu od března, průměrná mzda prodavačů se vyšplhá téměř na pětadvacet tisíc korun. 

Prodejna Lidl

Praha - Nově příchozí zaměstnance řetězce Lidl čeká vyšší výplata. Mzda nováčků by měla při čtyřicetihodinovém úvazku přesahovat třiadvacet tisíc korun, prodavači by si průměrně měli polepšit o osmnáct procent. Další novinkou je zavedení třiceti až pětatřiceti hodinových úvazků. Jejich odůvodnění zaměstnavatel spatřuje v náročné náplni práce. Mzda se potom liší o necelé tři tisíce. Řetězec zaměstnancům dále například nabízí benefity v podobě pěti týdnů dovolené.

Ostatní řetězce většinou platy zaměstnanců nezveřejňují. Čísla je možné dohledat pomocí inzerce volných pracovních míst, ale není to pravidlem. Například Billa, podle několika inzerátů na svých webových stránkách, nabízí zájemcům o místo prodavače mzdu okolo patnácti tisíc měsíčně. Penny Market podle rejstříku volných míst Ministerstva práce a sociálních věcí potom nabízí prodavačům měsíčně o tisíc korun více, než Billa.

Jednotlivé řetězce se neliší jen v otázce výplat, ale i v přístupu k zaměstnancům. „Před pěti lety jsem pracovala v prodejně Tesco. Vzpomínám si, že pohovor byl nenáročný a okamžitě mě vzali. Přidělili mě k lahůdkám a pečivu, kde jsem i celou dobu pracovala. Naproti tomu v Lidlu mě čekala dvě kola výběrového řízení a když mě přijali, tak jsem měla tři měsíce intenzivního školení. Pozice nejsou rozdělené, a tak všichni musíme zvládat vše, od skladu až k pokladnám,“ uvádí současná zaměstnankyně Lidlu z Mělnicka. Rozdíl mezi její současnou a tehdejší mzdou odhaduje téměř na deset tisíc.

Český statistický úřad na konci minulého roku uvedl, že průměrná mzda vyrostla na částku 27 220 korun. Což znamená, že za uplynulý rok vyrostly mzdy více, než o jeden tisíc korun. Růst se dá očekávat i u obchodních řetězců. „Vzhledem k tomu, že se ekonomice daří, je tendence při kolektivním vyjednávání dosáhnout maximálně možného navýšení mezd v rámci dané firmy,“ potvrzuje předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. 

Klíčová slova: Mzdy, potravinářské řetězce, Lidl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.