30.03.2017 10:05


Veřejnost už zná novou podobu parku na Moravském náměstí

Autor: Alice Šplíchalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výsledky architektonické soutěže s názvem PARK na Moravském náměstí vyhlášené městskou částí Brno-střed mohou návštěvníci obdivovat od úterý 28. března v prostorách Urban centra. Vítězné návrhy lze porovnat s návrhy žáků brněnských základních škol.

Tři vítězné návrhy architektonické soutěže. Foto: Alice Šplíchalová

Brno  Počínaje úterní sedmnáctou hodinou odstartovala v Urban centru výstava s názvem PARK na Moravském náměstí v Brně. Návštěvníci tam mají možnost vidět dvacet hodnocených návrhů, které architekti zaslali do architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěže pořádané městskou částí Brno-střed. Mezi nimi i vítězný projekt, jenž byl vyváženou kombinací stávající přírody a moderního pojetí pěších tras.

Odborná porota vyhlásila soutěž po schválení podmínek Českou komorou architektů 4. srpna 2016. „Park by měl sloužit zejména jako rekreační a oddychová plocha pro obyvatele města,“ upřesnil podmínky soutěže brněnský architekt a člen poroty Petr Bořecký. Do 27. října odeslalo svůj návrh celkem dvaadvacet anonymních přispěvatelů. V prvním kole hodnocení se porota seznámila se všemi soutěžními návrhy a dále poslala polovinu z nich. Do závěrečného finále se probojovaly pouze tři projekty. O vítězi se hlasovalo tajně. Po sečtení všech hlasů a přiřazení míst i cen k jednotlivým návrhům porota odhalila autory jednotlivých prací. Vítěze nakonec 1. prosince 2016 na zasedání schválila i městská část Brno-střed.

Na prvním místě dle hlasů poroty skončil návrh číslo patnáct společnosti consequence forma s.r.o. Porota na projektu ocenila zdůraznění Moravského náměstí jako místa setkávání a typické parkové plochy. „Vítězný návrh kvalitně snoubí námi stanovené požadavky k danému prostranství a doplňuje jej aktivitami, jež funkce parku na Moravském náměstí významně posílí,“ uvedl Bořecký. Návrh od architektů Jakuba Kopce a Kláry Zahradníčkové, který se umístil na druhém místě, pracoval s nepříliš moderním typem městského prostoru. Základním poznávacím prvkem tohoto projektu bylo minimalizování travnaté plochy. Na třetím místě skončil návrh autorů Zdeňka Fránka, Pavla Čučka, Radka Feňa a Adama Ambruse. Ten stavěl na amfiteátru pod otevřeným nebem doplněným vodní plochou. Porota však vznesla pochybnosti ohledně případných archeologických nálezů v místě základů Německého domu.

Dvacet soutěžních návrhů mají zájemci možnost posoudit v prostorách Urban centra od 29. března. Zjistí zde, jak se celá soutěž odehrávala i jaké byly stanoveny požadavky na projekty. „Výstava je to pěkná. Jen nerozumím tomu, proč návrhy nevystavili ještě před vyhlášením vítěze,“ řekl návštěvník Lukáš Doubek. Kromě jiného mohou lidé nahlédnout do historie Moravského náměstí i parku a zjistit, jak vznikl jeho název či kdy a kde stál Německý dům. Dále mají možnost prohlédnout si architektonické návrhy žáků základních škol a posoudit, jak by děti obstály v konkurenci s vystudovanými architekty.

Park na Moravském náměstí kdysi býval částí předhradebního prostranství města. Prvním významným zásahem do jeho struktury byla výstavba kostela sv. Tomáše, jenž měl být moravskou verzí kostelu sv. Víta v Praze. K proměně celého prostranství parku došlo až po roce 1850, kdy nechal císař František Josef I. zbourat zbývající části hradeb města. Uprostřed plochy byl roku 1891 slavnostně otevřen Německý dům, který měl sloužit německy hovořícím obyvatelům Brna stejně jako Besední dům Čechům. „V průběhu jeho existence byl objekt centrem německé vzdělanosti a kultury,“ objasnil zastupitel Michal Doležel. V průběhu několika desítek let prošel park ještě mnoha změnami. Tou poslední bylo odstranění komunistického pomníku v letech 1989-90, na místě tak byla zachována pouze betonová nádrž. Před samotným začátkem realizací vítězného návrhu, která je plánována na rok 2018, bude na místě proveden archeologický průzkum.

Klíčová slova: výstava, park, Moravské náměstí, architektonická soutěž, Brno-střed, Urban centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.