11.04.2017 13:05


Více než polovina vozů brněnského dopravního podniku bude díky dotacím jezdit na zemní plyn

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šedesát nových autobusů na stlačený zemní plyn může díky úspěšným žádostem o dotace Evropské unie nakoupit brněnský dopravní podnik. Nově budou vozy také klimatizovány. Z dlouhodobého hlediska se nákup vozů podle podniku vyplatí. Dotace poslouží také na nákup nových elektronických informačních panelů. 

Dopravní podnik města Brna získal dotace na nákup nových nízkoemisních vozů. Foto: Eliška Koukalová

Brno - Dopravní podnik města Brna byl úspěšný se svými žádostmi o čerpání dotací Evropské unie. K nákupu nových šedesáti nízkoemisních autobusů budou mít zástupci dopravního podniku k dispozici 411 milionů korun. Brněnští řidiči v současné době řídí sto autobusů na stlačený zemní plyn. S dalšími šedesáti bude tedy více než polovina vozového parku na alternativní pohon. Nová vozidla budou na rozdíl od těch stávajícíh vybavena klimatizací.

Dotace Evropské unie pokryje asi pětaosmdesát procent celkových nákladů. Nákup nízkoemisních autobusů se i tak vyplatí. „V dojezdu a četnosti tankování není mezi vozidly na naftu a těmi na alternativní pohon rozdíl. Spotřeba těch na zemní plyn je však nižší zhruba o 3,7 korun za kilometr. Při současném počtu sta autobusů se ročně uspořená částka pohybuje kolem třiceti milionů korun,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová. Nové vozy budou postupně podle potřeby nahrazovat své naftové předchůdce.

Brněnský dopravní podnik byl v procesu získávání peněz poměrně úspěšný. Dokládá to hlavně fakt, že ze všech žádajících podniků dostane právě ten z Brna k dispozici největší částku. „Jsem velmi rád, že se nám daří na dotace dosáhnout. Svědčí to o velmi dobré přípravě žádostí,“ uvedl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka sehráli představitelé města pouze koordinační roli. Vypracování žádostí se neúčastnili. Podílet se ale budou minimálně vyrovnáním dosud vzniklých výdajů.

Dalších jednadvacet milionů dotace poputuje na nákup sedmašedesáti elektronických informačních panelů. Toto číslo přesahuje současný počet tabulí v provozu. Integrovaný regionální operační program Evropské unie kromě regionálního rozvoje podporuje také městskou hromadnou dopravyu. Celková výše jeho dotace činí 2,1 miliardy korun, Brno se o tuto částku podělí s dalšími šesti dopravními podniky. Peníze rozděluje Ministerstvo pro místní rozvoj. Mezi lety 2007 až 2013 z nich získal brněnský podnik celkově 1,7 miliardy korun.


Klíčová slova: doprava, alternativní pohon, DPMB

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.