12.05.2017 10:32


Výstava Kmeny 90 připomene v Moravské galerii kulturu poslední dekády minulého století

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci Moravské galerie v Brně se můžou vrátit do devadesátých let. Výstava Kmeny 90, jejíž kurátorem je známý rapper Vladimir 518, zachycuje alternativní kultury této doby a reflektuje důsledky dramatických proměn, které nastartoval převrat v listopadu roku 1989.

Kurátor výstavy Vladimir 518. Foto: Lousy AuberBrno – Moravská galerie otevírá v sobotu 13. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstavu Kmeny 90, na které spolupracuje rapper a umělec Vladimir 518. Ta ukazuje alternativní kultury devadesátých let a proměny, jež zapříčinila Sametová revoluce. Navazuje na stejnojmenný knižní projekt. Oproti těm ale bude pracovat převážně fyzickým zážitkem. Návštěvníci si užijí texty a fotografie, módu, grafický design nebo videoprojekce. „Výstava je jiná forma práce s časem a emocí. Věřím, že v mnohém doplní knihu a přitom i kniha zpětně může v mnohém rozvíjet výstavu,“ řekl jeden z kurátorů výstavy Vladimir 518. Součástí výstavy je i Růžový tank umístěný před Červeným kostelem v Brně. 

Výstava bude zahájena v sobotu 13. května slavnostní pouliční oslavou od 14.30. Jejím cílem je navodit atmosféru happeningů z posledního desetiletí minulého století. Vystoupí několik moderních umělců ale i ikonické kapely devadesátých let. Slavnostní otevření výstavy se uskuteční v 16.30. Vstup na akci je zdarma, vstup na výstavu stojí v den vernisáže padesát korun. „Vernisáž na brněnské okružní třídě jsme se rozhodli  zorganizovat proto, aby si návštěvníci uvědomili, že Husova je sídlem Uměleckoprůmyslového muzea, které tvoří součást identity Brna,“ prozradil ředitel Moravské galerie Jan Press.

Výstava Kmeny 90 potrvá do 1. října 2017. „Doufám, že tato výstava dostane umění do veřejného prostoru a přivede návštěvníky do Moravské galerie,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál. 

Klíčová slova: výstava, Moravská galerie, Vladimir 518, devadesátky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.