10.05.2016 23:06


Z Brna se stane kulturní centrum. V květnu se Brňané mohou těšit na několik festivalů

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Několik jarních festivalů mohou po celý květen navštívit lidé v Brně. Prvním z nich je Tmavomodrý festival, který organizátoři zahájí již tento čtvrtek. V Brně se bude konat již po sedmadvacáté. Následovat pak bude 20. května první ročník festivalu Meeting Brno, který navazuje na loňskou akci Rok smíření. O týden později začne třídenní festival Maraton hudby Brno. Všechny akce organizuje brněnské Turistické informační centrum.

Brno – Zájemci se budou moci v květnu zúčastnit několika rozmanitých jarních festivalů. Již tento čtvrtek začíná mezinárodní hudební festival dětí a mládeže se zrakovým postižením Tmavomodrý festival, který bude pokračovat až do neděle. V květnu se uskuteční ještě další dva festivaly Meeting Brno a Maraton hudby Brno.

Tmavomodrý festival se bude letos konat  po sedmadvacáté. „Tmavomodrý festival je akce, která bourá bariéry a otevírá svět nevidomých. Svět plný zvuků, chutí a fyzických prožitků. Svět těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak,“ popsala festival brněnská radní Petra Rusňáková. Lidé se mohou těšit na hudební, taneční i divadelní vystoupení souborů v Sále Břetislava Bakaly.

Festival pořádají organizátoři z brněnského Turistického informačního centra společně s brněnským TyfloCentrem. „Letos se staly důležitou součástí také doprovodné akce, jako výstava Z očí do očí a Tmavomodrý den. V současné době si lidé mohou zahrát šifrovací hru Tmavomodré dobrodružství a ve čtvrtek v kině Art budou moci diváci zhlédnout film Frank se speciálním dabingem pro nevidomé,“ uvedla ředitelka brněnského Turistického informačního centra Jana Janulíková. Od čtvrtka do neděle bude také speciálně modře nasvícena věž Staré radnice.

Brno v rytmu hudby

Milovníci hudby mohou od 27. do 29. května navštívit první ročník festivalu Maraton hudby Brno. Jedná se multižánrový projekt, který chce přestavit to nejlepší z hudebního Brna. „Zazní hudba různých žánrů, jako jazz, rock, pop, country, lidová či elektronická hudba. Lidé si ji budou moci poslechnout v klubech, divadlech, koncertních sálech, ale i v kavárnách nebo ve volné přírodě,“ řekla Janulíková.

V ulicích kolemjdoucí potěší busking neboli pouliční hraní na hudební nástroj. Hlavní program se uskuteční v sobotu, kdy si budou moci návštěvníci poslechnout různorodé hudební projekty, jako Nekonečné varhany, Pianoštafetu či Domácí koncerty.

Festival bude pokračovat až do večera klubovou nocí, kdy se lidé budou moci pobavit v neznámějších brněnských podnicích. „Doslova to bude opravdu maraton, protože toho máme pro lidi nachystáno hodně. Nedokážu si představit, že by jeden člověk zvládl navštívit všechny akce,“ doplnila Janulíková

Připomenout minulost si budou moci lidé na Meeting Brno

Od 20. května do 2. června se uskuteční první ročník festivalu Meeting Brno, který navazuje na brněnský projekt Rok smíření z minulého roku. „Tento festival vychází z idejí Roku smíření a připravujeme ho nejen s myšlenkou vyjádření lítosti nad válečnými tragédiemi, ale i vírou v to, že už se nebudou opakovat,“ popsala festival dramaturgyně festivalu Kateřina Tučková.

Hlavním tématem festivalu jsou ztracené a nalezené domovy. S tímto problémem se museli potýkat lidé v poválečné střední Evropě, ke kterým se toto téma také váže. Zároveň chce festival připomenout i aktuálnost tématu v naší společnosti. Zájemci se budou moci zúčastnit diskuzních fór, zhlédnout divadelní a filmová představení nebo absolvovat výtvarné workshopy. Vrcholem festivalu bude Pouť smíření jako upomínka obětí takzvaného Brněnského pochodu smrti z 30. května 1945. Pouť se uskuteční 28. května a půjde se z Pohořelic do Brna.

Do Brna na festival zavítají významné tuzemské i zahraniční osobnosti, přijede například mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, syrský spisovatel Nihad Sirees nebo německá spisovatelka Emma Braslavsky. 

Klíčová slova: festivaly, tmavomodrý festival, brno, meeting brno, maraton hudby brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.