29.11.2016 22:18


Za vraždu studentky v arboretu dostal obžalovaný 18 let ve věznici se zvýšenou ostrahou

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za brutální vraždu své bývalé přítelkyně a krádež jejích věcí stráví čtyřiadvacetiletý Radúz Šafránek osmnáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rodině zavražděné má zaplatit dva miliony sto tisíc korun. Rozhodnutí soudu je však nepravomocné. Šafránek se proti němu odvolal.

Brno - Osmnácti lety ve věznici se zvýšenou ostrahou potrestal dnes Krajský soud v Brně Radúze Šafránka za vraždu jeho bývalé přítelkyně. Ten svou vinu však odmítá.„V arboretu jsem nebyl, ten čin jsem nespáchal,“ řekl Šafránek dříve. Jeho obhájkyně navrhla zproštění viny.

Mezi hlavní důkazy, které Šafránka usvědčují, patří například kamerové záznamy z lávky v brněnském arboretu, kapesník s jeho i dívčinou krví či obal nože, ve kterém policie našla jeho DNA. Obhájkyně Ilona Pokorná však s věrohodností většiny důkazů nesouhlasila. „Já se domnívám, že soud se řádně nevypořádal s argumenty obhajoby,“ upřesnila Pokorná. Podle ní je zásadní vadou řízení, že se policie drží jen jedné verze, aniž by vzali v úvahu, že dívku mohl zavraždit někdo jiný.

Obžaloba totiž soudu dodala pouze nepřímé důkazy. Předseda senátu Petr Jirsa však za podstatné označil kamerové záznamy, časovou osu a to, jak na sebe jednotlivé důkazy navazovaly a doplňovaly se. „Ze všech důkazů je zřejmé, že k usmrcení dívky došlo dle zjištění znalců,“ uvedl Jirsa. 

„Soud nezaznamenal žádný důkaz, který by alespoň náznakem určoval jinou osobu, která čin mohla spáchat. Z důkazů je zřejmé, že obžalovaný na místě činu prostě byl. Musím konstatovat chladnokrevnost obžalovaného. Nešlo o jednání z afektu, bylo to jednání naplánované,“ řekl Jirsa.

Státní zástupkyně Eva Žďárská s rozsudkem souhlasí. „Ten trest je poměrně přísný, ale odpovídá tomu způsobu provedení trestného činu s tím, že se jednalo o velice brutální trestný čin. V den vraždy se oslavoval Mezinárodní den žen. Svoji mamince přinesl dárky a své bývalé přítelkyni nůž,“ uvedla Žďárská.

Podle rozsudku Šafránek dívku ubodal 8. března tohoto roku. Potvrzují to kamerové záběry z arboreta, nedaleké Bieblovy ulice a aquaparku v Kohoutovicích. Podle rozsudku přišel obžalovaný do arboreta krátce po půl čtvrté. Dva zahraniční studenti a Šafránkova bývalá přítelkyně na místo dorazili zhruba o deset minut později. Mrtvou dívku poté našla zaměstnankyně arboreta ležet na chodníčku. Během doby kdy běžela na vrátnici pro pomoc a zpět, obžalovaný přesunul mrtvou pod keř a zakryl ji větví. Poté pravděpodobně přelezl plot a v nedaleké Bieblově ulici se vyhodil dívčinu kabelku do popelnice. Následně zamířil do aquaparku v Kohoutovicích. Cestou zpět domů se zbavil i její bundy. Druhý den Šafránkovi volal bratr mrtvé a jelikož Šafránek jeho hovory nebral, napsal mu i SMS zprávu. Před zatčením však Šafránek ještě stihl zavolat na vietnamskou pornolinku.

Klíčová slova: Brno, vražda, arboretum, Mendelova univerzita, soud

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.