15.04.2017 07:18


Žáci absolvovali první termín povinných přijímacích zkoušek

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První termín jednotných přijímacích zkoušet na střední školy mají uchazeči za sebou. S přípravou žákům na některých školách pomáhali učitelé, jiní museli spoléhat na samostudium. Oslovení žáci testy hodnotí pozitivně. Zadání písemných zkoušek byla přizpůsobená obsahu učiva základních škol. 

První termín povinných přijímacích zkoušek na maturitní obory a víceletá gymnázia se konal 12. dubna. Foto: Pavlína Černá

Brno - Ve středu 12. dubna odstartovalo první kolo jednotných přijímacích zkoušek na střední školy, které jsou od letošního roku povinné. Ke zkoušce se mělo dostavit přes šestaosmdesát tisíc uchazečů o studium na čtyřletých oborech, víceletých gymnáziích a nástavbových oborech. Žáci, kteří si podali dvě přihlášky, mohou zkoušku absolvovat v obou vypsaných termínech. Do výsledného hodnocení se jim započítá lepší výsledek. Další termín je čeká 18. dubna. „Z přijímaček mám skvělý pocit. Dopadlo to, jak nejlépe mohlo,“ popisuje své dojmy žákyně základní školy v Zákupech Lucie Zapletalová.

Přijímací zkoušky žáci skládají z matematiky a českého jazyka. Testy připravovala společnost Cermat. „Myslím si, že matematika, český jazyk a literatura jsou základ. Bude to také zpětná vazba pro základní školy, kde přidat, nebo co změnit,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová. Jednotné testy obsahem odpovídají Rámcovému vzdělávacímu programu pro základní vzdělávání. To znamená, že by je měl úspěšně složit každý, kdo zvládl učivo z českého jazyka a matematiky na základní škole. „Až na nějaké výjimky jsme se učili všechno, co bylo v testu,“ dodala Zapletalová. Lucii Rálišové ze základní školy v Novém Boru dělal malý problém jeden matematický příklad. „Úloha byla trochu nesrozumitelná, ale nakonec jsem si s ní poradila,“ řekla.

Příprava k jednotným testům vypadala na každé škole jinak. Někde se žáci připravovali sami, na jiných školách jim učitelé vycházeli vstříc. „Od října jsme měli jednou týdně ve škole dobrovolný kroužek z češtiny a matematiky. Škola, na kterou se hlásím, mi také umožnila tři pokusy zkoušek na nečisto,“ hodnotila svou přípravu Rálišová a dodala, že právě přijímací zkoušky na nečisto jí hodně pomohly. Ukázkové testy poskytli i organizátoři z Cermatu na svých stránkách. K přijímacím zkouškám vyšlo i několik publikací. „Učila jsem se hlavně z knížek. Učitelé ale vždy byli ochotní mi s čímkoliv poradit,“ doplnila Zapletalová.

Ředitelé škol dostanou výsledky uchazečů o studium 28. dubna. Do dvou dnů pak zveřejní jejich pořadí. Žáci, kteří se nemohli k vypsaným dvěma termínům dostavit, testy absolvují v náhradních dnech 11. a 12. května. O jejich přijetí ředitelé rozhodnou po obdržení výsledků. Minimální hranici úspěšnosti určují ředitelé středních škol a víceletých gymnázií. Výsledek zkoušky ale musí tvořit nejméně šedesátiprocentní podíl na celkovém hodnocení uchazeče. V případě sportovních gymnázií je hranice snížena na čtyřicet procent. 

Klíčová slova: přijímací zkoušky, střední školy, Cermat

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.