01.12.2016 14:02


Zahrát si kvíz nebo se podívat na tančícího robota. Centrum pro transfer technologií nabídlo kromě vědy i zábavu.

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pracovníci Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity představili při svém již čtvrtém „TT Day", jak se jejich den otevřených dveří nazývá, své nejnovější technologie. Od tří do sedmi hodin odpoledne si tak mohli návštěvníci prohlédnout nejrůznější vynálezy, aplikace či software, na kterém se pracovníci i spolupracovníci Centra podíleli.

Brno - V pořadí již čtvrtý den otevřených dveří Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity se konal ve středu 30. listopadu v budově bývalé lékařské fakulty na Komenského náměstí. Při takzvaném TT Day se setkali pracovníci a partneři Masarykovy univerzity. Návštěvníci se při této příležitosti podívali na nejnovější technologie, na jejichž vzniku se pracovníci Centra podíleli. Kromě technologií si také zahráli kvíz, podívali se, jak zaměstnanec univerzity pohybuje ovladačem s robotem, nebo se díky plakátům, informačním brožurám a časopisům dozvěděli více o Centru.

Na plakátech se návštěvníci podívali, který projekt je za dveřmi čeká. Foto: Michaela Nárožná

Den otevřených dveří zaměstanci uspořádali v prvním patře budovy bývalé lékařské fakulty. Hned při příchodu si návštěvníci prohlédli nejrůznější plakáty na dveřích. Přečetli si na nich, čemu všemu se Centrum věnovalo, nebo na co se v dané místnosti podívají. 

Pracovníci Centra připravili pro návštěvníky občerstvení. Foto: Michaela Nárožná
Zaměstnanci univerzity připravili pro návštěvníky i občerstvení. Lidé si tak dali jednohubky, zákusky, nebo se napili džusu, piva či vína. Celá akce byla hlavně neformálním setkáním pracovníků Masarykovy univerzity, kteří mezi sebou často diskutovali.

Časopis Interface má už osmnáct čísel. Foto: Michaela Nárožná

Návštěvníci nahlédli i do čísel časopisu Interface, který pracovníci Centra pro transfer technologií vydávají. Jakékoliv vystavené číslo si také mohli odnést s sebou. Interface má už osmnáct čísel a všechna z nich lidé najdou na webu Centra.

Software EMOCE.info pomůže lidem s poruchou autistického spektra rozeznávat emoce. Foto: Michaela Nárožná

Jednou z technologií, které pracovníci Centra představili, byl software EMOCE.info. Pro ten se návštěvníci vyfotili a snažili se při tom ukázat nejrůznější emoce jako smutek, vztek či štěstí. „Je to pro dobrou věc. Z fotografií se vytvoří databáze pro software, který bude užitečný lidem s poruchou autistického spektra, kteří neumí rozpoznávat emoce," vyjádřila se k projektu Iveta Zieglová, projektová manažerka Centra pro transfer technologií.

Program funguje tak, že lidé vidí fotografii obličeje a zkouší rozpoznat, co za emoci se snaží lidé na fotce komunikovat. „Moc lidí se zatím vyfotit nenechalo, ale věřím, že ještě přijdou," vyjádřila se k úspěšnosti focení projektová manažerka Centra Hana Půstová, která lidi fotografovala.

Tvůrcům Zoo aplikace dělal společnost i plyšák. Foto: Michaela Nárožná

Svůj vynález představili i tvůrci Zoo aplikace. Lidé se podívali, jak na mobilu funguje. V aplikaci najdou její uživatelé informace o všech zvířatech v Zoo Brno, a to jak ve verzi pro dospělé, tak pro děti.  „Pro děti je text napsán spíše hravou formou. Informací je tam ve srovnání s verzí pro dospělé také dost, ale všechny tam nejsou. Například kolik přesně nějaké zvíře váží děti vědět nepotřebují," vyjádřila se k aplikaci jedna z jejich představitelů Jana Hlaváčková. Součástí aplikace je i čtečka QR kódů, které si návštěvníci zoo oskenují z informačních tabulí u jednotlivých zvířat.

Digitálnímu spektometru dělal společnost robot. Foto: Michaela Nárožná

Ten také uměl nějaké triky. Foto: Michaela Nárožná
Digitální spektometrický systém jaderného záření, který je rychlejší a přesnější než jiné spektometry, už využívají pracovníci Univerzity obrany i společnosti VF. „Vypadá docela pěkně, je hezky zpracovaný," okomentoval vzhled spektometru jeden z návštěvníků. Vedle něj se lidé podívali i na robota. „Ten je tu jen jako zábava pro studenty," vyjádřil se k robotovi pracovník Masarykovy univerzity Zdeněk Matěj. Robota pro návštěvníky pokaždé rozhýbal tlačítkem na dálkovém ovladači, pro mnoho z nich i více než jednou.

Místnost s omalovánkami pro děti byla většinu času prázdná. Foto: Michaela Nárožná
Pro nejmladší návštěvníky připravili pracovníci Centra omalovánky. Místnost ale zůstala po většinu času prázdná.

Na plakát lidé zaznačili, kde pracují. Foto: Michaela Nárožná
Návštěvníci na plakát zaznačovali, z jakého pracoviště jsou. A kdo tam své pracoviště nenašel, tak si ho na stěnu připsal.

Ředitelka Centra, Eva Janouškovcová, pronáší přípitek. Foto: Michaela Nárožná
V pět hodin pronesla ředitelka Centra Eva Janouškovcová přípitek. Poděkovala lidem, že se na akci dostavili, a poprosila je, aby se nechali vyfotit pro projekt EMOCE.info.

Kvíz byl mezi návštěvníky populární. Foto: Michaela Nárožná

Pořadatelé TT Day pro návštěvníky připravili i kvíz, kde se příchozí snažili vyhrát hrnek Centra. V soutěži dostali deset otázek a pokud jich měli alespoň sedm správně, tak byl hrnek jejich. O kvíz měli návštěvníci zájem. „Těšila jsem se hlavně na kvíz, ale teď ho zrovna někdo hraje," nechala se slyšet Monika Dušková, projektová manažerka Přírodovědecké fakulty. „Jsem ráda za to, že se tu potkám s kolegy a že se pobavíme, to je vážně fajn," odpověděla na otázku, co se jí na akci líbí nejvíc.

TT Day navštívilo přes šedesát lidí. Oproti loňskému roku jich tak přišlo mnohem méně. „Minulý rok jsme TT Day pořádali v zábavním vědeckém parku Vida!," vyjádřila se k návštěvnosti Iveta Zieglová. „Atraktivita toho místa nám hodně pomohla, přišlo tehdy přes pět set lidí," dodala. Na letošní TT Day se dostavili především zaměstnanci univerzity nebo studenti, kteří se na nějakém projektu podíleli.

Klíčová slova: tt day, ctt, centrum pro transfer technologií, technologie, vynálezy, inovace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.