10.05.2017 18:04


Zájem o Letní shakespearovské slavnosti každým rokem roste, říká spolupořadatel Roman Valla

Autor: Klára Stráská | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letní shakespearovské slavnosti se budou v Brně konat od 17. července do 9. srpna. Novinkou letošních slavností bude dvojí zpracování dramatu Hamlet, hra Pocta Shakespearovi i více sedadel pro diváky. Pro zájemce pořadatelé spustí předprodej lístků v úterý 16. května v osm hodin ráno.

Ofelie (Foto: Flickr.com)

Brno – Osmnáctý ročník Letních shakespearovských slavností se bude v Brně konat již tradičně na nádvoří hradu Špilberk. Od poloviny července do začátku srpna budou moci návštěvníci shlédnout sedm Shakespearových her. Tři z nich, dvě zpracování Hamleta a Pocta Shakespearovi, přitom budou uvedeny poprvé. Kromě Brna budou slavnosti hostit i v Praze, Ostravě a Bratislavě. 

 Tento rok pořadatelé mimo jiné vylepšili i zázemí divadla. „Zrekonstruovali jsme toalety a koupili nová sedadla. Tím jsme navýšili kapacitu o celých sedm set míst. V současné době jsme tedy na hlediště schopni posadit až 1170 lidí,“ uvedl ředitel muzea města Brna Pavel Ciprian. Návštěvníci slavností si navíc mohou divadelní zážitek zpříjemnit občerstvením, nebo tematickými materiály, které budou k dostání u vchodu. Mimo to budou v nabídce vzhledem k venkovní scéně i pláštěnky a deky.

Letošní nejvýznamnější novinkou však budou dvě zpracování dramatu Hamlet. První z inscenací zrežíroval Michal Vajdička, o překlad se postaral Martin Hilský. „Děj byl sice zkrácen, ne však ochuzen. Příběh není vykostěný, plyne a zároveň mu nic nechybí. Motivy hlavních postav se neztratily. Bavilo mě to od začátku až do konce,“ vyjádřila se herečka Veronika Khek Kubařová. Ta bude ve hře představovat jednu z hlavních postav, Ofélii. V roli kralevice dánského se představí Jaroslav Plesl. Ve druhé, nezkrácené ostravské verzi, vystoupí Tomáš Savka jako Hamlet, Miroslav Etzler coby Polonius a Pavlína Gajdošíková jako Ofélie. V tomto případě půjde o opravdu nevšední zpracování, na podiu se totiž kromě tradičních postav objeví i lední medvěd.

Program brněnských slavností letos obohatí i projekt „Pocta Shakespearovi“. Toho se ujal profesor Martin Hilský, který mimo jiné přeložil i všechna Shakespearova díla. Hra se bude skládat z humorných i vážnějších dialogů a sonetů v podání známých herců jako jsou Zuzana Slavíková, Simona Vrbická a Jan Tříska. To vše bude obohaceno živou hudbou a zpěvem.

Othello, Večer tříkrálový, Mnoho povyku pro nic a Veselé paničky Windsorské, to jsou názvy zbývajících čtyř her, na které se diváci mohou těšit. Elektronický předprodej vstupenek na jednotlivá představení bude zahájen v úterý v osm hodin. Na koupi tištěných lístků si lidé budou muset počkat až do 20. května. „Zájem o Letní shakespearovské slavnosti každým rokem roste. Místa jsou vyprodaná téměř hned po tom, co se spustí předprodej,“ uvedl spolupořadatel Roman Valla.

Klíčová slova: Letní shakespearovské slavnosti, Špilberk, Hamlet, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.