14.05.2016 16:54


Zámecký košt vín v Bučovicích vyhrálo opět Chardonnay od Erika Lanžhotského

Autor: Barbora Tichá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zámecký košt vín dnes uspořádalo Sdružení zámeckých vinařů na zámku v Bučovicích. Sedmnáctý ročník se neobešel bez cimbálové muziky, lidových tanců a hlavě ochutnávky vín. Absolutním vítězem letošního koštu se stejně jako minulý rok stal Erik Lanžhotský se svým Chardonnay. Oceněna byla také vína červená, bílá a růžová. Speciální ceny se dočkala odrůda Pálava.

Bučovice (Vyškovsko) – Košt vín na Bučovickém zámku je už pravidelně pořádán druhý květnový týden. Tak tomu bylo i letos a ani tentokrát náštěvnici nepřišli o lidové tance a ochutnávky vín.  Vítězem koštu se stal vinař z Velkých Bílovic Erik Lanžhotský a jeho Chardonnay. „Takové ocenění mojí práce vždy potěší. Dělám to nejlepší víno, co můžu,“ řekl Lanžhotský. Zvítězil již podruhé za poslední tři roky. Získal nejen cenu nejlepšího vinaře, ale také speciální vyznamenání od starosty Bučovic. Ceny v podobě ozdobných skleněných lahví dostali i vinaři v dalších kategoriích. Šampionem letošního ročníku v oblasti červených vín se stal Cabernet Moravia pozdní sběr 2015 od manželů Svobodových ze Sobůlky. Odborná porota ocenila jejich víno devadesáti pěti body ze sta možných. Nejlepší bílé víno je podle poroty z Velkých Bílovic od Vinařství Lanžhotský. Jejich Chardonnay si vysloužilo devadesát tři bodů. Oceněno bylo i Rosé, tedy růžové víno. To nejlepší podle poroty připravilo Vinařství Maňák. Zvítězili s Cabernetem Sauvignon ročníku 2015. 

Nejlepší oceněný vinař Erik Lanžhotský (uprostřed). Autor: Barbora Tichá

Jako nejlepší bílé víno z Bučovic bylo vyhlášeno to od vinaře Zdeňka Turkovského. Vyhrál se svým Ryzlinkem rýnským pozdní sběr. Oceněn byl pak stejně jako všichni další výherci skleněnou pamětní lahví z rukou starosty Bučovic Radovana Válka. Za nejlepší červené víno z Bučovic porota vybrala Modrý portugal od Lubomíra Knesla. Porota také udělila výjimečnou cenu bývalého člena Sdružení Jiřího Šubrta. „Jelikož nejoblíbenější odrůdou Jiřího Šubrta byla Pálava, oceňujeme nejlepší víno tohoto druhu jeho jménem,“ uvedl jeden z pořadatelů a předseda Sdružení zámeckých vinařů v Bučovicích Aleš Navrátil. Nejlepší Pálavou ocenila porota šampiona koštu Vinařství Hradil z Čejkovic s Pálavou ročníku 2015.

Sdružení zámeckých vinařů Bučovice přichystalo pro návštěvníky ochutnávku několika set vín. „Letos se nám sešlo devět set sedm druhů vín,“ řekl Navrátil. Po slavnostním zahájení následovalo vyhlášení nejlepších vín sedmnáctého Zámeckého koštu, které vyhodnotila odborná komise. „Cílem Zámeckého koštu je, aby se lidé pobavili, ochutnali dobré víno a chvíli spolu poseděli. Je vidět, že to i letošní košt plní,“ shrnul své dojmy starosta Bučovic Radovan Válek. „Morava nevymře,“ řekl jeden z návštěvníků Jan Stránský po zhlédnutí lidových moravských tanců, které byly součástí zahájení. Navštěvuje Zámecký košt pravidelně a spolu s manželkou si vína vychutnávají s přinesenými pokrmy z jejich domu. V ochutnávkách vín mohou návštěvnici pokračovat až do osmé hodiny večerní, kdy dojde k oficiálnímu ukončení akce.

Klíčová slova: Zámecký košt Bučovice, Bučovice, víno, vinařství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.