20.03.2017 10:39


Zastřešené tržnice s potravinami se Brňané dočkají v květnu

Autor: Pavlína Černá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rekonstrukce na Zelném trhu pokračuje. Otevření kryté tržnice, která se bude specializovat na jídlo, představitelé města odložili na květen. Koncept městských tržnic v zahraničí funguje dlouho, v České republice vnitřní tržnice nabízející potraviny chybí.   

Prodejci na Zelném trhu své zboží zatím nabízejí pod širým nebem. Foto: Pavlína Černá

Brno - Představitelé Brna plánovali otevření budovy tržnice na Zelném trhu na začátek roku 2017. Místostarosta Jiří Švachula sliboval místo, kde lidé budou moci provést kompletní nákup potravin. Místo konečného data dokončení rekonstrukce ale cedule na stavbě hlásí pouze „termín prodloužen“. Podle nejnovějších zpráv by se Brňané měli tržnice dočkat až v květnu. Přesný termín ale stále neví.

Rekonstrukci začali představitelé města naplno plánovat v květnu 2015. Stavitelé začali na rekonstrukci pracovat v půlce roku 2016, ale na podzim ji museli pozastavit kvůli statickým poruchám. Od té doby je datum otevření neurčité. „Den otevření tržnice jsme zatím nestanovili, protože na stavbě se ještě intenzivně pracuje. Podle plánu by to ale mělo být někdy v květnu,“ uvedla mluvčí starosty Kateřina Dobešová.

Hlavní myšlenkou bylo vrátit budově původní účel a obnovit komunikační vazby. Pod vedením architekta Michala Palaščáka by se budova měla vrátit do původní podoby z konce čtyřicátých let dvacátého století. Kromě vzhledové stránky bude hlavní proměna interiéru. Ten by měl sloužit k prodeji potravin. Rozšíří se tak nabídka prodejců, kteří své zboží nabízí pod širým nebem na Zelném trhu. „Zamlouvá se mi, že se Zelňák opravuje a rekonstruuje. Doufám, že prodejci budou nabízet i potraviny v biokvalitě, které jsou teď špatně dostupné,“ řekla studentka Eva Bartáková. Zastřešená tržnice by měla nabízet potraviny, které se venku prodávat nedají, jako je maso, ryby, mléčné výrobky nebo vejce. O konkrétních prodejcích se ale podle mluvčí Dobešové stále jedná.

Kromě stánků by mělo být součástí i coworkingové centrum s výhledem na Zelný trh. Zákazníci tržnice se také budou moct během celého dne občerstvovat v bistrech. V přízemí navíc bude jazzová kavárna Podobrazy, která do roku 2013 fungovala v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí.

Klíčová slova: tržnice, Brno, Zelný trh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.