31.03.2017 18:01


Zástupci Jihomoravského kraje chtějí propagační kampaní do Brna přilákat turisty i nové letecké společnosti

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cestující z Brna se mohou letecky dopravit jen do Londýna, Eindhovenu a Mnichova. Vedení Jihomoravského kraje a Brna se proto rozhodlo pro placenou reklamu u britské letecké společnosti, jejíž zaměstnanci provozují linku Brno – Mnichov. Cílem této propagace je rozšířit povědomí o Brně mezi turisty a přilákat zástupce leteckých společností k jednání o nových linkách do Brna. 

Letadlo po přistání - ilustrační foto. Foto: Miroslav Hanus

Brno – Propagace ztrátové letecké linky do Mnichova a zajištění nových pravidelných leteckých linek. Tak zní priority zástupců Jihomoravského kraje a města Brna. V současnosti mohou cestující využívat leteckých spojů z brněnského letiště do Londýna, Eindhovenu a Mnichova. V minulosti mohli lidé cestovat do dalších osmi evropských měst. Kvůli malému zájmu nebylo provozování těchto linek pro dopravce výnosné. Proto vedení kraje a města uzavřelo se zástupci britské letecké společnosti British Midland Regional Limited smlouvu na propagaci Brna.

Představitelé Jihomoravského kraje a Brna se rozhodli propagovat město a kraj prostřednictvím letecké dopravy na trase Mnichov – Brno. Zástupci města původně přislíbili patnáct milionů korun a zástupci kraje třicet milionů korun na podporu ztrátové linky do Mnichova. „U některých leteckých linek trvá dva až tři roky než začnou prosperovat. Taková je i linka do Mnichova. Abychom linku zachovali, je potřebná pomoct zastupitelů kraje, města, ale i podnikatelských subjektů,“ popsala situaci linky Brno – Mnichov mluvčí brněnského letiště Kateřina Pichalová. Zástupci města a kraje však nenašli způsob, jak převést peníze provozovatelům a nájemcům letiště z akciové společnosti Letiště Brno, aniž by se jednalo o nedovolenou veřejnou podporu. Nejen z toho důvodu se nakonec shodli na propagační smlouvě s představiteli britské společnosti, kteří zprostředkovávají linku do Mnichova.

Mezi hlavní propagační prvky bude patřit reklama na letišti, letáky a brožury na podporu kampaně, spolupráce s obchodními komorami či marketingová kampaň v Německu. Ta se zaměří na sociální média, novináře, bloggery nebo mezinárodní veletrhy. Podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka má ke zlepšení povědomí o moravské metropoli pomoct i její propagace na internetu, a to jak ohledně leteckého spoje, tak o turistických a dalších možnostech města i celého Jihomoravského kraje. „Vedení britské společnosti bude Brno propagovat na svých webových stránkách, sociálních sítích i v palubním časopisu,“ shrnul reklamní kampaň Poňuchálek.

Brněnský primátor Petr Vokřál od smlouvy v hodnotě téměř devatenácti milionů korun očekává, že přispěje ke zvýšení povědomí o Brnu. „Podpora leteckého spojení je jednou z priorit Brna. Dlouhodobě chceme, aby z letiště byly spoje do dalších tří až pěti destinací,“ uvedl Vokřál. Vyjednávání s dopravci nejsou jednoduchá. Ti se rozhodují na základě ziskovosti jednotlivých linek. „V současné době jednáme s představiteli leteckých společností o zavedení pravidelných linek do Barcelony, Paříže, Milána a Říma. Aby se jednání zdařila, je nutná spolupráce mezi zástupci letiště, města, kraje a soukromého sektoru,“ popsala jednání Pichalová.

Příkladem pro představitele letiště, města a kraje by mohli být Košice. Z tamního letiště mohou lidé cestovat do devíti destinací. Od 23. června letošního roku přibude desátá letecká linka, a to do Tel Avivu. „Jsme rádi, že prezentování Košic jako turistické destinace přináší další pozitivní výsledek,“ okomentovala novou linku viceprimátorka Košic Renáta Lenártová.

I přes vyšší počet pravidelných linek odletělo z Košic za minulý rok přes 435 tisíc cestujících, což je jen o dvacet tisíc více než z Brna. O jednu destinaci víc než v Brně mají v Ostravě, odkud loni odletělo pouze 258 tisíc cestujících. Kromě pravidelných linek mohou cestující těchto letišť  především v létě  využívat charterové lety do prázdninových destinací. 

Klíčová slova: letiště, Brno, Košice, Ostrava, cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.