14.05.2017 18:34


Zástupcům obcí se nově prodraží sociální pohřby

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslanci schválili změny v zákoně o pohřebnictví. Novela se dotkne pracovníků v tomto odvětví, kteří budou muset vykonávat teoretické a praktické zkoušky a budou zatíženi větší administrativou. Dále se dotkne zástupců měst a obcí, kteří ze samosprávních rozpočtů platí sociální pohřby. Po zrušení nejlevnějších papírových rakví budou dražší až o několik tisíc.

 

Novela pohřebnictví ministryně Šlechtové zpřísňuje pravidla pro podnikatele v oboru pohřebnictví. Foto: Miroslav Hanus

Praha - Novelu zákona o pohřebnictví, kterou předložila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, schválili poslanci 28. dubna. Podle ní budou například zakázány nejlevnější papírové rakve, pohřbívat se nově budou moct mrtvě narozené děti do pěti set gramů. Novela zároveň zpřísňuje pravidla pro podnikatele v oboru pohřebnictví. Zákon nyní projednávají senátoři.

Hlavní novinkou je zákaz papírových rakví, které doposud používali zástupci obcí u sociálních pohřbů. Podle ministryně se mohou od nynějška používat pouze papírové rakve s pěti a více vrstvami, u kterých nehrozí rozmočení. Zvýší se tak standard sociálních pohřbů. To znamená zdražení pro starosty, kteří platí pohřby z místího rozpočtu. Dříve tyto rakve mohli nakupovat okolo jeden a půl tisíce korun, za celodřevěnou rakev zaplatí mezi čtyři až osmi tisíci.„V Brně tyto pohřby zajišťují představitelé městských částí. Po splnění podmínek Ministerstva pro místní rozvoj mají nárok na náhradu výdajů,“ upřesnil situaci v Brně mluvčí tamního magistrátu Filip Poňuchálek.

Nově se budou moci pohřbívat i mrtvě narozené děti do pěti set gramů, které doposud byly považovány za biologický odpad. Rodiče budou mít čtyři dny na rozmyšlení, zda dítě pohřbí. Pracovníci pohřebních služeb pro tyto případy nebudou vyrábět speciální rakve, nýbrž použijí nejmenší, šedesáti centimetrové schránky.

Nové povinnosti mají především majitelé pohřebních služeb a krematorií. Do dvou let musí zřídit speciální místnost pro úpravu zemřelých a poskytnout pozůstalým detailní informace o pohřbu a vyúčtování. Změní se také způsob získání koncese k poskytování služeb spojených s pohřebnictvím. Doposud zájemcům o vstup do podnikání v tomto oboru stačil víkendový kurz. „Nově budou uchazeči skládat zkoušky schválené ministryní pro místní rozvoj.  Zkouška bude mít dvě části, teoretickou a praktickou. V praktické části musí kandidát prokázat před komisí nejen znalosti, ale i dovednosti z daného odvětví,“ řekla mluvčí ministryně pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Koncesi získají uchazeči na pět let. Během této doby jim může být odebrána při porušení zákona. V jiných případech mohou být fyzické osoby pokutovány zaměstnanci ministerstva pro místní rozvoj ve výši sto tisíc korun, právnické v případě přestupku mohou dostat až půl milionovou pokutu. V případě, kdy zaměstnanci pohřební služby uloží zemřelého mimo prostory márnice, může být jejich chování vyhodnoceno kontrolory jako trestný čin výtržnictví, jelikož se dopustí hanobení lidských pozůstatků. Tělo zesnulého nebude možné nikde vystavovat, pokud s tím nesouhlasil, za svého života.

Názory na novelu rozdělují pracovníky v tomto oboru. Předseda Unie pohřebních služeb Jiří Haman si úpravu pochvaluje. „Novela bude přínosem nejen pro nás, ale především pro všechny, kdo pohřebních služeb budou muset dříve či později využít pro své blízké. Konečně posouvá pohřební legislativu do 21. století. Jen mi vadí zvýšení administrativy, která je mnohdy zbytečná,“ shrnul Haman. Členové Sdružení pohřebnictví, mezi něž patří provozovatelé hřbitovů, krematorií a zaměstnanci pohřebních služeb, stejné nadšení nesdílí. „Konečné znění novely zatím neznáme, i tak jsou z ní naši členové velmi rozpačití,“ řekla mluvčí sdružení Hana Svěchotová.

Z přítomných 141 poslanců pro novelu hlasovalo 79. Pouze sedmnáct jich hlasovalo proti a to především z řad KSČM. „Pro novelu zákona o pohřebnictví jsem nehlasoval, protože paní ministryně podle našeho názoru příliš nekomunikovala s odbornou veřejností. Dále reálně hrozí zdražení pohřbů a zpřísňující pozměňovací návrhy z řad KSČM nebyly vůbec zohledněny,“ vysvětlil nesouhlas s novelou poslanec komunistické strany Stanislav Grospič.

 

Klíčová slova: pohřebnictví, novela, papírová rakev, Šlechtová,KSČM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.