11.04.2017 22:14


Zastupitelé řešili dětskou olympiádu i kontroverzní brožuru o Brně

Autor: Kristýna Kucharčíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Setkání brněnských zastupitelů se uskutečnilo v pondělí 11. dubna. Projednávali rekonstrukci školských zařízení a bytů, zřízení lapidária na Špilberku nebo příspěvek na letní olympiádu dětí a mládeže. Členové zastupitelstva také reagovali na návrhy občanů týkající se pohybu psů a kontroverze vyvolané vydáním brožury To je Brno. Původně plánované projednání vyhlášky o hazardu bylo přesunuto na květen dle požadavku městské části Brno-střed.

Zastupitelé hlasují. Foto: Kristýna Kucharčíková

Brno – Zastupitelé města Brna se sešli v pondělí 11. dubna k projednání několika témat. Patřila k nim například podpora rekonstrukcí škol, zřízení lapidária na Špilberku, letní olympiáda dětí a mládeže, plán modernizace a rozvoje Úrazové nemocnice Brno nebo výroky v průvodci To je Brno. Účastníci z řad veřejnosti také vyslovili návrh na úpravu vyhlášek, které se věnují pejskařům. Program schůze počítal i s projednáním vyhlášky o hazardu, to však bylo přesunuto na příští schůzi, která se bude konat v květnu.

V úvodu schůze zastupitelé odsunuli projednání vyhlášky o hazardu na květnové zasedání, mimo jiné i na žádost starosty městské části Brno-střed Martina Landy. Vyhláška měla kromě zakázaných výherních automatů postihnout i provozovatele rulety nebo hazardních karetních her. O výjimku z vyhlášky požádala pro dvě kasina městská část Brno-střed, provozovny ovšem nesplňovaly pravidla pro její udělení, ke kterým patří umístění herny mimo vyloučené lokality, historické centrum, okolí škol a chráněných budov. Podle primátora Petra Vokřála budou mít po odkladu kasina v Benešově a Husově ulici měsíc na to, aby se s podmínkami vyrovnala.

Poměrně jednomyslně schválili zastupitelé podporu rekonstrukcí školních jídelen, dotace na nábytkové vybavení škol, dotaci pro mateřskou školu Žabka, zřízení lapidária na Špilberku, snížení neinvestičních příspěvků pro Filharmonii Brno a finanční záštitu osmé letní olympiády dětí a mládeže, která se letos uskuteční v Brně.

Právě pro olympiádu dětí a mládeže vyhradí město přes dva a půl milionu korun. „Jedná se o největší akci tohoto roku a jedinečný projekt, v rámci něhož si dětští sportovci mohou prožít olympijské hry se vším všudy, například i s olympijskou vesnicí,“ zdůvodnil nárok na dotaci primátor Petr Vokřál. Po krátkém upřesnění, které přednesl ředitel Úrazové nemocnice Brno Zdeněk Buštík, schválili zastupitelé také návrh modernizace a rozvoje zmíněného nemocničního zařízení.

Větší rozpory pak mezi zastupiteli vyvolala diskuze zaměřená na ohlas nového brněnského průvodce, který pod názvem To je Brno vydává Turistické informační centrum. Lidé se v něm mohou například dočíst, že „v Blansku na vás dýchne nicota, deprese a prázdnota,“ nebo že „v Rousínově sídlí jeden z největších světových výrobců hracích automatů, ve kterém závislí utápějí své hypotéky, studium svých dětí a vůbec celou budoucnost“.

Brožura, v níž autoři líčí několik obcí sousedících s Brnem v nelichotivém světle, vzbudila negativní reakce obyvatel poškozených měst a vesnic, současně se však stala vůbec nejprodávanější publikací Informačního centra města Brna. Primátor Petr Vokřál, jako přímý nadřízený ředitelky brněnského informačního centra Jany Janulíkové zodpovědné za uvedení průvodce na trh, navrhl náhradou vymezit v dalším nákladu prostor pro vyjádření starostů zasažených obcí. Většina zastupitelů však toto řešení nepovažuje za dostatečné a požaduje vyvození personálních důsledků. Zda se Vokřál návrhu zastupitelstva podřídí, a s Janulíkovou rozváže pracovní poměr, z jeho vyjádření zatím není jasné.

Při dotazování veřejnosti zastupitelé odpovídali na otázky týkající se nového stadionu pro Kometu Brno, u kterého přislíbili budoucí projednání, nebo zpřísnění pravidel pro pejskaře. „Na přehradě je vymezené místo pro koupání psů, ale nikdo to nedodržuje. Zkuste si tam plavat s malým dítětem, když se kolem ve vodě pohybuje pět psů,“ upozornila interpelující obyvatelka. Zasedání se zúčastnili také zástupci hnutí Slušní lidé, kteří požadovali, aby město přehodnotilo svůj vztah k migrační politice.


Přečtěte si více o olympiádě dětí a mládeže, kterou letos bude hostit Brno.

Klíčová slova: zastupitelstvo, zasedání, Brno, magistrát

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.