12.04.2017 09:51


Zastupitelé se distancují od kontroverzního průvodce. Přesto plánují jeho dotisk, ovšem v upravené verzi

Autor: Marek Bartošík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští zastupitelé se zabývali publikací To je Brno, která kvůli obsahu poslední kapitoly vzbudila rozruch. Rozhodli se od ní distancovat a plánují potrestat ředitelku informačního centra Janu Janulíkovou. Starostové poškozených měst dostanou možnost připravit vlastní text do chystaného dotisku.

Brno – Zastupitelé města Brna se v úterním hlasování jednoznačně shodli, že se distancují od urážlivých výroků obsažených v novém turistickém průvodci To je Brno. Zároveň chtějí potrestat ředitelku turistického informačního centra Janu Janulíkovou. „Urazili jsme občany z okolních obcí. Tento druh humoru nemá v podobných publikacích své místo. Má se šířit formou letáků,“ uvedl člen sociální demokracie Roman Onderka. Průvodce vyvolal po svém uvedení na trh velmi silné reakce veřejnosti, v prodeji však slaví úspěch.

Na téma kontroverzního díla se vedla na úterním zasedání Zastupitelstva města Brna obsáhlá diskuze. Primátor Petr Vokřál změnil své dřívější stanovisko, kdy dokonce uvažoval o stažení z prodeje. „Kniha je díky prodanému nákladu vlastně bestsellerem. Bereme to jako alternativní pohled, ne nic oficiálního,“ prohlásil Vokřál. Úspěch brožury potvrdila i Janulíková. „Aktuálně zbývá pět set z celkového nákladu tří tisíc kusů, přičemž dosavadní čistý zisk je přibližně osmdesát tisíc korun. Ten použijeme na standardní informační kampaň pro Brno,“ prozradila Janulíková.

Trestu se však ředitelka informačního centra ani přes úspěch nevyhne, přestože o jeho podobě zatím nebylo rozhodnuto. Přísnější návrh, požadující stažení zbylých kusů z prodeje, však zastupitelé zamítli. Alternativní styl ale našel i své zastánce. „Nesmíme zapomenout na aktuální kontext. Například nedávno na předávání cen Magnesia Litera uspěla dvě velmi odvážná díla,“ připomněl Matěj Hollan ze Žít Brno, který reagoval i na projekt Brnox autorky Kateřiny Šedé.

Příručka, již vydalo brněnské informační centrum, je v prodeji od prvního dubna. Svým nekorektním obsahem si nadělala nepřátele hned v několika obcích Jihomoravského kraje. O Blansku se v ní hovoří jako o depresivním místě, Velké Pavlovice mají podle tvůrců „Opilé sklepy“, Kuřim má připomínat pracovní tábor a Rousínov dostal nálepku města automatů. „Připomíná mi to šlápnutí na kuří oko. Takové nepravdy se těžko vyvracejí a škoda se téměř nedá napravit,“ sdělil starosta Rousínova Jiří Lukášek.

Výroky v průvodci jsou částečně založené na faktech, značně je však zkreslují. To ukazuje případ Rousínova, který získal titul města automatů. „Sídlí u nás firma na hrací automaty. Je soukromá, takže ji nemáme pod kontrolou. Navíc zaměstnává hodně lidí,“ objasnil Lukášek. Vzniklá situace se však nedotkla zmíněných míst pouze v negativním smyslu. „Starostové říkali, že tolik pozornosti dosud nezažili. Je to sice problematická situace, ale to automaticky nemusí znamenat pouze špatné následky,“ uvedl Vokřál.

Důležitý posun v kauze může přinést středeční schůzka primátora se starosty dotčených obcí. Těm zástupci města již dříve navrhli, že do plánovaného dotisku a zbylých průvodců, které jsou ještě v prodeji, budou moci přidat vlastní text. „Toto rozhodnutí vítám. My jsme upřímně docela nudné město, nemáme žádnou velkou atrakci. Nové vyobrazení bych snesl. Ale mrzí mě, že jsme popisováni čistě negativně,“ doplnil Lukášek. V příloze starosta plánuje čtenářům sdělit základní informace o Rousínově a odkázat je na webové stránky města.

O neobvykle velkém zájmu o turistického průvodce To je Brno jsme již psali zde.

Klíčová slova: To je Brno, průvodce, turistické informační centrum, kontroverze, Jana Janulíková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.