16.03.2017 07:35


Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta. Za favorita se však nepovažuje

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Současný prezident Miloš Zeman bude znovu kandidovat v prezidentských volbách. Oznámil to desátého března na Pražském hradě. Za favorita voleb se nepovažuje a nemá v plánu útočit na své protikandidáty. Podle svých slov vkládá svůj osud do rukou lidu a výsledek voleb bude plně respektovat.

První Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Foto: Jan Kočenda

Praha – Prezident České republiky Miloš Zeman se nechal desátého března na Hradě slyšet, že se bude znovu ucházet o prezidentskou funkci. Při zvažování své kandidatury došel k závěru, že by bylo zbabělé, kdyby opustil své podporovatele. On sám se nepovažuje za favorita a odmítá vést volební kampaň. Nebude žádat politické strany o podporu a pro svou nominaci do voleb chce získat padesát tisíc podpisů svých příznivců.

Zeman při svém rozhodování o kandidatuře zvažoval pro a proti. Mezi argumenty proti zmínil svůj věk. Neutrálním při rozhodování se stal jeho zdravotní stav. „Nechal jsem se vyšetřit. Protože se však můj zdravotní stav nezlepšuje ani nezhoršuje, je tento fakt pro rozhodování neutrální,“ uvedl Miloš Zeman. To, co ho utvrdilo znovu kandidovat, byla radost z prezidentské práce a česká média. „Přiznám se, že jedním z podstatných faktorů, proč jsem se rozhodl kandidovat, byla česká média. Každý jejich útok ve mně vzbudil touhu znovu kandidovat,“ poděkoval Zeman českým médiím.

Ač se on sám nepovažuje za favorita, ostatní jsou jiného názoru. „Vzhledem k velké většině uskutečněných prezidentských voleb v současné chvíli není možné označit Miloše Zemana za outsidera,“ řekl politolog Michal Pink. Také sázkové kanceláře nesouhlasí, že Zeman není favoritem, a podle kurzu 1,55 je naopak tím nejsilnějším. „To, že je Miloš Zeman největší favorit, vyplývá z průzkumů veřejného mínění i různých reakcí sázejících a bookmakerů. Už jen z toho, kolik lidí si na něho sází. Kurz, který jsme vypisovali v listopadu, byl 2,3 a nyní výrazně klesl,“ řekla tisková mluvčí Chance Markéta Světlíková. Naopak kurz Michala Horáčka, o kterém se říkalo, že je výrazný protikandidát, vzrostl ze 3 na 6,5. To naznačuje, že jeho šance na vítězství voleb se podle sázkařů a bookmakerů výrazně snížily.

Současný prezident se zavázal, že nebude útočit na žádného ze svých protikandidátů a nezúčastní se diskusí s nimi. „I když moji oponenti považovali televizní diskuse za mou nejsilnější zbraň, nebudu se účastnit žádných rozhlasových ani televizních diskusí,“ řekl Zeman. Z toho důvodu však nebudou jeho dosavadní počiny konfrontovány a v konečném důsledku mu tak nepřítomnost v diskusích může podle politologa Pinka pomoci.

Zeman také přislíbil, že nepovede žádnou politickou kampaň. Dle Pinka činný politik vede neustálou kampaň, a další kampaň tak není nezbytná. „To, že politici drží volený úřad, jim do značné míry pomáhá. Politik ve výkonu funkce vede permanentní kampaň,“ řekl Pink.

Prezident se také zavázal, že nebude žádat politické strany o pomoc. „Co se týče podpory politických stran či hnutí, samozřejmě, že jako každý kandidát uvítám, jestliže bude dobrovolně vyjádřena, ale nebudu se o ni aktivně ucházet,“ prohlásil prezident.

Zeman proto musí pro svou kandidaturu sehnat padesát tisíc podpisů svých příznivců. Přiznává, že sběr podpisů bude obtížnější, protože se nově vyžaduje i číslo občanského průkazu. „Nejsem si jist, zda každý člověk s sebou nosí občanku,“ vyjádřil obavy Zeman. Tuhle podmínku pro kandidaturu ovšem akceptuje. „Co je to za kandidáta, který nedokáže pro svoji kandidaturu získat podporu alespoň padesáti tisíc občanů,“ řekl Zeman.

Podle Pinka nově zavedený požadavek čísla občanky situaci sběru podpisů nevyřeší. „Dokud nebude podmínka, že ten podpis bude notářsky nebo nějakým jiným způsobem ověřený, tak se neodstraní ty problémy, které tady byly už při té předchozí prezidentské volby,“ dodal Pink. V minulých volbách nemohl kandidovat například Tomio Okamura, kterému ministerstvo vnitra vyškrtlo přes dvacet šest tisíc podpisů pro jejich neplatnost.

Svoji kandidaturu kromě Zemana také oznámil písničkář Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a aktivista Marek Hilšer. Nikdo další svou účast oficiálně nepotvrdil. Mluví se ale o ministru obrany Stropnickém nebo šéfovi Akademických věd Jiřím Drahošovi. Na sociálních sítích se přes osm tisíc lidí vyjádřilo, že by za prezidenta chtěli Marka Ebena, ten se však před nedávnem prohlásil, že kandidovat nebude.

Volba prezidenta připadá na příští rok a bude to podruhé, kdy budou prezidenta volit přímo občané. Naposledy se konala v roce 2013, kdy současný prezident Miloš Zeman porazil ve druhém kole Karla Schwarzenberga o necelých deset procent.

Klíčová slova: Miloš, Zeman, kandidatura, prezident, volby, favorit

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.