05.05.2016 18:57


Život zrakově postižených přiblížila veřejnosti akce Tmavomodrý den

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jak vypadá život zrakově postižených, si ve středu odpoledne vyzkoušelo několik desítek lidí. Kolemjdoucí si mohli na Moravském náměstí v Brně prohlédnout pestrou škálu pomůcek, které nevidomým lidem usnadňují každodenní činnosti nebo si třeba nasadit brýle, které simulují různá stádia slepoty. Umožnil jim to projekt s názvem Tmavomodrý den. Na jednodenní akci naváže již 12. května hlavní část stejnojmenného festivalu.

Brno – Možnost vyzkoušet si nástrahy světa, který se na okamžik zahalil do tmy, měli ve středu odpoledne lidé na Moravském náměstí v Brně. Pořadatelé akce Tmavomodrý den se snažili přiblížit veřejnosti život nevidomých a problémy, se kterými se denně potýkají. Návštěvníci si mohli vyzkoušet různé aktivity po slepu nebo se seznámit s pomůckami, které dokáží zrakově postiženým výrazně usnadnit běžné činnosti. Brňané si mohli prohlédnout například třídič ponožek, párovač jehel a dokonce i speciálně upravené společenské hry, jako jsou Člověče nezlob se či ozvučené pexeso.

Tmavomodrý den (Foto: Zuzana Pekárková)

K vyzkoušení byly i speciální simulační brýle, které po nasazení přiblížily návštěvníkům, jakým způsobem zrakově postižení vnímají okolní svět. „Lidé se nás většinou ptají, jakou konkrétní vadu jednotlivé brýle simulují. To však není snadné říct, jelikož postižení se mohou různě kombinovat a nacházet se v různém stádiu. Jde však v první řadě o ten samotný zážitek, vyzkoušet si, jak takoví lidé vlastně vidí,” uvedla sociální pracovnice Martina Smrčková z brněnského Tyflo centra.

Tato zkušenost může podle ní dobře posloužit k vyvrácení některých rozšířených mýtů. „Spousta lidí si myslí, že člověk, který chodí s bílou holí, je úplně slepý. Ale ono to tak není. Často může mít nějaké zbytky zrakového vnímání. Ty mu sice umožní přečíst krátký text nebo se podívat na hodinky, ale v běžném prostoru by se bez hole opravdu nezorientoval. Typickým příkladem je trubicovité vidění, které si můžeme představit, jako kdybychom se dívali skrze úzké brčko,” vysvětlila Smrčková.

Tmavomodrý den (Foto: Zuzana Pekárková)

Několik různých aktivit po slepu či za simulace rozdílně pokročilých zrakových vad si vyzkoušela i návštěvnice Jindra Unčovská. „Nejvíce mě překvapilo, jak moc se musí nevidomý člověk soustředit na to, co právě dělá. Jsem moc ráda, že zde byla možnost si něco takového zkusit a podobně postiženým lidem opravdu fandím. Myslím, že my co ještě můžeme vidět, bychom se měli o svůj zrak důkladně starat a těm ostatním co nejvíce pomáhat,“ usoudila.

Tmavomodrý den (Foto: Zuzana Pekárková)

Akce se zúčastnili také nevidomí futsalisté z týmu Avoy Masarykovy univerzity, kteří v přilehlém parku předvedli, jak lze střílet góly po slepu. Praktické ukázky sebeobrany zrakově postižených pak na Moravském náměstí předváděl instruktor Jan Outlý. „Sebeobrana nevidomých je spíše okrajová oblast, v České republice se jí věnuje strašně málo lidí. Přitom je rozhodně velmi důležitá. Sedmdesát až osmdesát procent vjemů vnímáme zrakem. Pokud je tedy omezený, limituje to už samotné rozpoznání hrozby nebo schopnost jedince orientovat se v obtížné situaci,” uvedl. Úspěch podle něj spočívá zejména v individuálním přístupu a zhodnocení možností každého klienta. „Každý má specifické možnosti, jak se bránit a specifická omezení. V obranné strategii, kterou daného člověka učíme, se proto vždy snažíme tyto možnosti zohlednit,” popsal Outlý.

Tmavomodrý den (Foto: Zuzana Pekárková)

Tip: Tmovomodrý den je součástí mezinárodního hudebního festivalu dětí a mládeže se zrakovým postižením, který se letos koná v Brně již po sedmadvacáté, a to od 12. do 14. května. Návštěvníci budou mít příležitost zúčastnit se hudebních představení, ale zároveň také navštívit veletrh nejnovějších trendů v oblasti kompenzačních pomůcek pro nevidomé uživatele.

Klíčová slova: zrakové postižení, Tmavomodrý den, Tmavomodrý festival, nevidomí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.